Fortsatt finansiering av Linnémiljöer
NOTIS
Vetenskapsrådets styrelse och Formas forskningsråd har fattat beslut om fortsatt finansiering av de Linnéstöd som beviljades 2006. Den utvärdering som nyligen genomförts av internationella expertpaneler inklusive deras rekommendationer har legat till grund för beslutet.
För KTH:s del ser Vetenskapsrådets och Formas beslut om årligt belopp från och med 2012-07-01 till och med 2016-06-30 ut på följande sätt:
- ACCESS - Autonomic Complex Communication Networks, Signals, and Systems: 11 miljoner kronor.
- ACCESS Doctoral Programme: 1,15 miljoner kronor
- Linné Flow Centre. A blueprint for future flow research: 5 miljoner kronor.
Vetenskapsrådet stödjer 40 forskningsmiljöer inom olika vetenskapsområden med Linnéstöd. 20 av dem beviljades stödet med start från 2008 och 20 miljöer från 2006. Samanlagt får miljöerna cirka 280 miljoner kronor att dela på under en tioårsperiod.
Syftet med Linnéstödet är att höja Sveriges konkurrenskraft genom att skapa särskilt starka miljöer för grundläggande forskning. Enskilda högskolor eller högskolor i samverkan kunde genom en riktad utlysning söka stöd för miljöer inom alla vetenskapsområden.
Bidragens storlek ligger på mellan fem och tio miljoner årligen under en tioårsperiod. Utlysningen är ett samarbete mellan Forskningsrådet Formas och Vetenskapsrådet.
Här hittar du mer information om ACCESS: www.kth.se/en/ees/omskolan/organisation/centra/access
Här hittar du mer information om Linné Flow Centre: www.flow.kth.se/
Peter Larsson
