Igår var jag på bloggmöte, vi brukar träffas någon gång i månaden och få höra hur man kan använda sociala medier som ett verktyg och på vilket sätt. Igår föreläste Karin Adelsköld oss studentbloggare om sin resa på de sociala medierna, och hon sa en sak som jag la på minnet ”PMS-metoden”. Den tänkte jag dela med mig av till er där ute. Tillämpa den i allt, även nu när ni strax ska söka universitet. Mina PMS tips till er….
Passion – Välj det ni brinner för, det ni tycker är roligast att hålla på med, helt utifrån era egna intressen. För det är då ni kommer att lyckas!
Mod – Var inte rädda för matematiken eller något annat på KTH, om du vill något riktigt mycket så är du redan halvvägs, var modig, våga anta utmaningen!
Självförtroende - Tro på din egen förmåga, var säker på att du klarar det. Allt handlar om tid och vilja.
Kör nu PMS åt alla!
Xoxo







