Indian Institute of Science

I förmiddags, efter en enorm frukost, begav jag mig till den centrala busstationen här i bangalore och hoppade sedan på en buss till IISc. Jag lyckades, ovetandes, sätta mig i the ladies section och blev omedelbart hänvisad längre bak i bussen, där vi ”män” tydligen skulle husera.Efter cirka 20 minuter stannade bussen utanför universitet. Jag checkade in hos säkerhetsvakterna och började vandringen mot the signal processing lab där jag skulle möta upp de studenter och forskare som var inblandade i OpenShoe projektet samt en av de ansvariga för hela baletten, professor K. V. S. Hari.

Varje universitet här verkar ha en maffig main building, likaså IISc.

Indian Institute of Science är en om inte den bästa skolan i Indien för post-graduates/phds och verkligen något helt annorlunda mot mitt nuvarande universitet i Pune. Campus:et är stort men ändå kompakt i den meningen att de olika institutionerna ligger nära varandra och inte utspridda på en enorm yta som i Pune. Det är också otroligt mycket grönska, som närmast kan liknas med en djungelmiljö. Jag fick berättat för mig att dom har den filosofin att bibehålla så mycket natur som möjligt när dom expanderar och bygger nytt vilket verkligen ger ett gott intryck. Vägarna inne på campus var välskötta och det fanns trottoarer och inte en enda ko! Överlag kändes det, till det yttre, mycket mer påkostat, strukturerat och modernare än vad jag är van vid sen min ankomst till Indien.

Prateek beskriver översiktligt OpenShoe och hur projektet utveklats sedan start.
Girish förbereder sig inför en demo utav skon.

Det första jag gjorde när jag kom fram till labbet efter en promenad på en till två kilometer var, så klart, att hälsa på professor Hari. Han var mycket trevlig och gav ett mer avslappnat intryck än många av de professorer jag tidigare stött på här. Jag berättade lite om min tid hittills i Indien och mötte sedan upp Prateek, Girish, Satyam, Aditya m.fl. som jobbar med projeketet. Prateek gav mig en kort genomgång på en white board, jag fick sedan titta närmare på de komponenter som ingår i openshoe:n och blev slutligen bjuden på en demo där Girish vandrade runt i lokalerna samtidigt som hans position plottades i realtid på en dator framför oss.

Man märkte, i bokaffärerna, att Bangalore är en IT- och tillika studentstad, för de var översvämmade av billig, begagnad kurslitteratur.

Efter denna, lättsamma, introduktion fick jag en närmre titt på lokalerna vilka var moderna, rena och jag blev glatt överraskad att äntligen finna tvål på toaletterna! Vi vandrade sedan, under några timmar, runt på campus, åt lunch på en mäss och drack lite chai. Imorgon är planen att jag igen ska möta upp hela gänget och sedan ta en tripp med dom runt Bangalore. En av studenterna som är uppvuxen här ska tydligen också vara en skicklig guide och vi kommer, förhoppningsvis, besöka några av Bangalores sevärdheter!

På vägen tillbaks till hotellet, från IISc, inträffade det första skyfallet sedan jag anlände Indien för tre månader sedan. Klimatet i Bangalores skiljer sig från det i Pune och regn är inte alls lika ovanligt här.

Anmäl

Om Mikael Brudfors

Jag pluggar teknisk fysik och är under andra terminen av mitt fjärde år på utbyte i Indien. Här pluggar jag computer science på PUCSD som är ett av Indiens främsta department för denna typen av studier. Tempot är högt men jag gör mitt bästa för att hinna med att se och göra så mycket jag bara kan medans jag är här. Indien är helt otroligt på alla sätt och vis och jag är glad att jag fått möjligheten att komma hit!
Det här inlägget postades i Okategoriserat. Bokmärk permalänken.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Om kommentarer på KTH:s bloggtjänst

*

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>