Igår var det som sagt avslutning med mitt mentorsprogram Big Sister som jag medverkat i under ett år. Det är helt fantastiskt att det är ett år sen det startade och när jag ser tillbaka på detta år och min utveckling under det är det ju egentligen inte klokt hur mycket jag utvecklats.
Jag är verkligen inte samma människa som för ett år sen. Varken utanpå eller inuti. Min mentor har fått mig att se saker i ett annat ljus och tänka efter, ställa mig frågan: Varför? istället för att bara göra. Hon har peppat mig när livet varit tungt och saker inte gått som jag tänkt. Hon har varit ett stöd och ett bollplank. Hon har ju trots allt gått på KTH själv en gång i tiden och vet vad jag går igenom. Inspirerande och kreativ är hon också. Jag skulle kunna fortsätta i all evighet faktiskt. Så mycket tycker jag om henne.
Så när jag igår stod mittemot henne nästan med tårar i ögonen och tackade henne för allt jag fått av henne ville jag inte att det skulle ta slut. Som tur är gör det inte det. Vi kommer nog träffas då och då, skypea och maila. Vi har redan bokat in en träff och ska diskutera vad jag vill ha ut av min Singaporevistelse. Hon åker till Rom men kommer hem samtidigt som jag, då ska vi ses igen i februari.
Jag är så glad och tacksam över den möjligheten jag fått att utveckla mig själv genom mentorsprogrammet. Jag är så tacksam över att jag fått ett bollplank genom livet och någon som stöttar och peppar! Tack för den möjligheten. Jag är så glad att jag tog den.
Ps. Jag lovar att hojta till när en ny omgång startar i höst! Jag rekommenderar det verkligen varmt. Har ni möjligheten, skaffa en mentor!








Det var inte riktigt klart i tisdags hur ansökan skulle gå till men antagligen kommer en länk att komma upp på KTHsidan samt ett mail kommer att gå ut till alla brudar i tvåan och trean med anmälningslänk! Lovar att hålla er uppdaterade och tala om när det är dags
Ja, jag vill oxå! När i höst och hur söker man?
Låter fantastiskt! Hur ansöker man?