Onsdagskväll i Tanto!

Sitter med en kopp kaffe och plöjer igenom bloggarna jag inte hann läsa igår innan jag ska sätta igång med mediejuridiken. Segstartad var jag idag vilket jag inte riktigt har tid med då jag ikväll inte kommer att plugga utan ha realeasefest för tidningen Uttryck som jag varit projektledare för sen i december typ! Så skönt det ska bli. Äntligen klara! Mitt sista projekt som jag ska avsäga mig nu innan jag åker till Singapore! Wiho!

Men vet ni vad, igår träffade jag Erik, gick på Systemet och tog en takeaway från ett thaiställe och gick och satte oss i Tantolunden. På en onsdag sådär mitt i pre-tentaveckan. Jajjamän! Alldeles utmärkt att sitta några timmar i solen och snacka. Erik har pluggat på KTH och vi har jobbat ihop som studentambassadörer. Som klar samhällsbyggare går han nu ett traineeprogram på NCC. Pretty cool, huh? Läs om livet som trainee här!

Helt plötsligt kom det typ en ankfamilj och störde mitt i snackat. Vad är det om liksom? De verkade iofs tycka mer om Erik än mig vilket var bra. De är ju rätt läskiga.

Anka i action! Sen lärde jag mig om hur man kunde se åt vilket håll inlandsisen gått, och hur man vet om en bro är bra byggd eller inte, tänk vad bra! Allmänbildad medietekniker är jag från och med nu!

Det är så skönt att träffa någon som inte längre pluggar. Man blir ju rätt isolerad och inriktad på det man själv håller på med för tillfället, då är det bra att prata med någon utanför tegelmurarna på campus och få perspektiv på saker och ting. Som den där dumma jobbångesten man alltför ofta tänker på, eller tidiga morgnar och sena nätter på jobbet, likaså tidiga mornar och sena nätter i skolan. Och jag inser att ett eller ett par halvdåliga betyg faktiskt inte är hela världen. Sen pratade vi även om hur olika våra bloggar är och hur knäppt det är att man delar med sig av så mycket av sitt liv till totalt okända och mycket mer. Utser härmed den onsdagen till den bästa på länge och kommer tvinga herrn i fråga att göra om den i sommar innan jag drar!

Anmäl

Det här inlägget postades i Bildbomb. Bokmärk permalänken.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Om kommentarer på KTH:s bloggtjänst

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*