Andra veckan har startat med fullt tempo!
Det känns fantastiskt(inte egentligen). Jag skrev plusstenta i Termodynamik, fick A, så terminen startade med hög motivation.
Dock är KTHs kårbokhandel ökänt snåla med inköp och böcker tenderar att vara slut, så inte mindre än 2 kapitel har jag kvar att ta igen innan jag är i fas, 3 timmar tog första kapitlet(alla uppgifter). Men igentagande är en del av utveckling!
Analyskursens start sammanfattas bäst av min gode vän Axel:
”
»Till att börja med skulle jag vilja be samtliga att vänligen kontrollera att ni stängt av era mobiltelefoner» säger hon och gör en konstpaus. »Välkommen till K-huset och dagens föreläsning! Idag ska vi få höra flera spännande saker om flerdimensionell analys – bland annat några egenskaper hos gränsvärden som inte riktigt är som man kunde ha tänkt sig.Vi välkomnar på scen – från matteinstitutionen – Torbjörn!»
Applådernas larm fyller rummet. Torbjörn bugar sig snabbt och vänder sig om. Han lyfter kritan. Han ser tavlan i ögonen och nickar innan han börjar.
Fantastisk summering av ett litterärt geni.
Förhoppningsvis normaliserar studierna i takt med att jag får flytta TILLBAKA till MIN lägenhet! (vattenläcka =/= kul )
Första men nog inte sista inlägget för året, stay tuned.
// V




