Om studentbloggar på KTH
Det här är en av KTH:s studentbloggar. På dessa skildras livet som student på KTH. De tankar och åsikter som framförs av studenterna är personliga och skall inte betraktas som KTH:s officiella åsikter eller ställningstaganden. Ansvarig för studentbloggarna är avdelningen för kommunikation och internationella relationer: studentrekrytering@kth.se-

Jag

Är 24 år och går femte året på civilingenjör Samhällsbyggnad med inriktning Geomatik. Kontakta mig gärna: mhirsch@kth.se
magdahirsch@instagram
Taggar
100 dagar Bandy CSN Cykla Databasteknik Det finaste Eddi FB Frisör Fåglar Gift GIS Glasögon GPS Hiss Kandidatarbete KTH Laser LAVA Lura Sj Mäta Numme Nyår Pistoler Programmering QBM Quarnevalen Ryssland Råttor Satelliter Ska Sommar SSSB Tejp Tentaperiodsbeteende Tentapub Terese Topplista Tvätta Tyska Tänka dåligt Tåg Vrakletning Äta-gratis-utmaningen Ångest-
Senaste inläggen
Senaste kommentarer
- anonymous om Alperna med skolan!
- Magdalena Hirsch om Äppel-R Äppel-R
- Sofia om Äppel-R Äppel-R
- Oscar Alsing om Mycket data
- Mikael Hirsch om Magda vs. Flervarren
Arkiv
- april 2013
- mars 2013
- februari 2013
- januari 2013
- december 2012
- november 2012
- oktober 2012
- september 2012
- augusti 2012
- juli 2012
- juni 2012
- maj 2012
- april 2012
- mars 2012
- februari 2012
- januari 2012
- december 2011
- november 2011
- oktober 2011
- september 2011
- augusti 2011
- juli 2011
- juni 2011
- maj 2011
- april 2011
- mars 2011
- februari 2011
- januari 2011
- december 2010
Andra KTH-bloggar
BLOGLOVIN
Meta
Plötsligt händer det!
Det här inlägget postades i Okategoriserat och har märkts med etiketterna Råttor. Bokmärk permalänken.











Jaha, tack pappa/wikipedia.
Den kinesiska mytologin betecknar Råttor som kvicktänkta, sociala, känslomässigt intelligenta och ytterligt sällskapliga. En stor passion hos Råttor är att alltid få veta varför, när och på vilket vis allting fungerar. Råttors svaghet är ofta direkt beroende av deras stora nyfikenhet och vilja att utforska allt omkring sig.
Deras äventyrlighet leder ofta till snabba affärer och stora risker. Råttor anses vara mycket vältaliga och talangfulla inom diverse områden, men saker i deras närhet sker ofta för fort och med liten eftertanke.
De sätter ofta allting på spel i livet, både i kärlekslivet och i finansiella delar av tillvaron. En Råtta anses samtidigt vara en obotligt romantisk varelse som aldrig kunde hålla sig till samma partner livet ut, utan ofta hade affärer utanför äktenskapet. Ofta leder Råttors snabba livsstil till att de är rädda för att förlora vänner, kärlekspartners eller pengar, och de kan därför uppfattas som oseriösa. Råttan är som mest charmerande och optimistisk strax före midnatt i väntan på den nya dagen.
Lev väl/Pappa