Vad ni vill veta, enligt google. Del 2

Dagen sökord är ”Kth bostad.

KTH fixar inte några studentrum åt de svenska studenterna utan bara till utländska studenter. Eftersom bostadsmarknaden är skräp i Stockholm kan det vara assvårt att få lägenhet. Det enklaste sättet att få ett förstahandskontrakt är att känna någon som är fastighetsvärd. Om man inte gör det får man stå i kö. Länge.

SSSB (Stiftelsen Stockholms Studentbostäder) förmedlar studentlägenheter men för att få stå i kö där måste man vara medlem i studentkår i Stockholm och plugga på minst halvfart. Oftast behöver man minst 500 ködagar för att få ett rum i en korridor via SSSB men ibland har de sista-minuten-lägenheter då det är först till kvarn som gäller. Förra året försökte jag knäcka deras system för att kunna förutsäga när nya sista-minuten-lägenheter lades upp. Det gick sådär.

Om man inte vill bo i studentlägenhet i Stockholm kan man testa den kommunala bostadskön ”Stockholms stads bostadsförmedling”. För att få en lägenhet genom den ska man ha stått i kö sen 1980-talet.

Annars är det andra-hands-marknaden eller bostadsrätt som gäller och det kostar mer än CSN. Stockholms bostadsmarknad är den sämsta.

Anmäl

Det här inlägget postades i Okategoriserat och har märkts med etiketterna , . Bokmärk permalänken.

8 svar till Vad ni vill veta, enligt google. Del 2

  1. 2011-02-21 14:17

    Jag gillar initiativet med dagens sökord. Schysst sätt att få in ”mer KTH” i bloggandet!

  2. 2011-02-20 19:23

    Helenana: hahaha. En gång blev jag bortglömd när jag gjorde EKG och då fick jag ligga med bar övis i ett mörkt rum i en timme.

  3. 2011-02-20 19:10

    Hannah och Kim: yee, texten är till för att KTH ska kunna slippa stå till svars för allt som skrivs. Jag förstår varför de behöver den, de vill nog inte förknippas med de åsikter som skrivs. Myndigheter får ju i princip inte tycka nånting.

  4. 2011-02-20 19:01

    Rikard: Shit!!! Jag visste att det inte var några lyxboenden men det här är ju helt sjukt!!!

  5. 2011-02-19 22:24

    @ Hannah: Det har i allra högsta grad att göra med det du tror. Vad som är sorgligt är att detta är KTHs idé om att ta ansvar. Patetiskt.

  6. 2011-02-19 00:09

    P var inlagd på Sophiahemmet häromdagen och om man var tyst verkade det som om man kunde sitta i stol bredvid över natten utan att bli utkastad… Så det kan ju vara ett tips, lär känna nån som ligger på sjukhus!

  7. 2011-02-18 17:26

    Kan inte låta bli att reflektera över den nytillkomna infotexten ”Om studentbloggar på KTH” längst uppe till höger och funderar om ursprunget ligger i en studentbloggares frekvent kommenterade, och enligt mig okänsliga, utspel angående funktionshindrades hjälpmedel vid studier på KTH… (Jag satsade på en så lång mening som möjligt…)

  8. 2011-02-18 17:15

    lite insiderinfo om garantiboende. jobbade lite extra åt vår exresa för kth:s räkning med att skjutsa utbytingar till deras garanterade bostäder. jag kan ju bara säga att värre råtthål får man leta efter. sunkiga baracker på en leråker i kista ett par km från kista centrum var det bästa alternativet. andra hamnade på ”campus norrtälje” och fick bo i en gammal militärförläggning utanför norrtälje. värst av alla drabbades de som fick bo i ett vidrigt ungkarlshotell i hallonbergen. sängar saknade madrasser, reklamen låg i drivor innanför dörrarna och som om inte det var nog var en lägenhet full av döda tvestjärtar (och med full menar jag verkligen full, vi snackar hundratals). en talande händelse var när en tjej från kosovo gråtande sov i en stol på balkongen. välkomna till sverige!

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Om kommentarer på KTH:s bloggtjänst

*

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>