Äntligen hinner jag läsa massvis med böcker utan att ha lite dåligt samvete för att det inte är en skolbok. Jag tycker nämligen väldigt mycket om att läsa, både kurslitteratur och skönlitteratur, men skäms nästan lite inför mina kursböcker om det inte är dem jag läser. Nästan som om att jag vänstrar lite.
Så nu under mina lediga dagar passar jag på! Katten Elisabet och jag har hunnit en bra bit igenom Harry Potter-böckerna jag fick låna av min kompis Alexandra som går samma program som jag. Men vi har en del kvar, speciellt Elisabet som är en väldigt passiv läsare.
Elisabets lässtil är lite mer passiv.
Den här Harry Potter-knäppen som jag har fått har jag ingen aning om vad den beror på, men det är något visst med att få läsa vad någon annan har skrivit och på vilket sätt det står. Jag tycker faktiskt att Harry Potter-filmerna är horribla och har nog känt ett krypande behov av att få läsa Rowlings egna, oöversatta ord.
Men plötsligt är terminen igång igen och då tänker jag börja bunkra upp på kurslitteratur och markeringspennor! Mys! Fortfarande är Differential Equations with Boundary-Value Problems av D. G. Zill och M. R. Cullen en av mina absoluta favoritböcker, trots att det är en kursbok (all kurslitteratur är inte på engelska). Den är favorit tillsammans med Momo – eller kampen om tiden av M. Ende som inte är en kursbok, men väldigt läsvärd!
Tillbaka till bokläsningen så ses vi i Norrland om lite mer än en vecka!








