Grillad fisk och ännu fler paradisstränder

Igår vaknade jag upp tidigt och tillsammans med mina vänner och Kim, som jobbar på vårt hostel, planerade vi in en rundtur i Jericoacoara. Han tog oss runt med sin ”buggy” (ungefär som fyrhjuling) till olika laguner och sanddyner hela dagen. Det var så sjukt fint och skönt. Vi fick också köra buggyn hur mycket vi ville och det var stört kul. Dock väldigt guppigt i sanddynerna.

”buggys” som tog oss runt i Jericoacoara

Första stoppet blev Lagoa Azul och är en av de finaste lagunerna i Jericoacoara. Det var perfekt temperatur, ca 32 grader. Tacksamt med bad och hängmattor i vattnet.

Nästa stopp blev Lagoa Paraíso som låg ca 15 min från Lagoa Azul. Mycket mer folk och längre strand. Vi stannade där i några timmar eftersom det var så himla skönt att bara hänga på stranden och bada.

 

På kvällen åkte vi och köpte färsk fisk och eftersom vårt hostel har en stor grill tänkte vi att vi kunde göra en grym middag och bjuda Kim, som driver vårt hostel, på en ordentlig middag. Det var riktigt trevligt och natten spenderades på en fest vid stranden.

Idag är det dags att åka tillbaks till São Luís och på måndag åker jag tillbaks till Rio de Janeiro. Det har vart så extremt kul här. Speciellt i Jericoacoara. Aldrig sett ett vackrare ställe, inte ens i närheten. Tänk att det finns fler platser i Brasilien som också är lika unika som Jericoacoara. Skulle kunna stanna här i flera veckor! Samtidigt är det inte fy skam att åka tillbaks till Rio de Janeiro, världens galnaste stad.

Ate mais!

Anmäl

Det här inlägget postades i Brasilien, Jericoacoara, Lagoa Azul, Lagoa Paraíso, paradisstrand, Rio De Janeiro, São Luís, utbytesstuder, Utlandsstudier. Bokmärk permalänken.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Om kommentarer på KTH:s bloggtjänst

*

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>