Tillbaks till vardagslivet i Rio

Igår landade jag i Rio igen och var tillbaks till vardagslivet. Det är väldigt mycket att ordna med nu när jag är hemma igen. Idag ska jag iväg till skolan för att försöka välja ut kurserna jag vill läsa i April. Jag kommer välja några kurser inom urban planering och även en kurs i portugisiska för att fortsätta förbättra språket.

Finns dock ett problem. Jag har fortfarande inte fått mitt ”student registration number” som man måste ha för att anmäla sig till kurserna. Men hoppas dock att det ska lösa sig idag när jag kommer fram till universitetet. Vidare har jag ännu inte lyckats registrera mig hos polisen som utbytesstudent. Dock har jag lyckats bokat tid till den 4e april. En hel del saker som måste lösas de kommande veckorna.

Förutom detta så måste jag fortsätta med forskningsprojektet som jag utför just nu. Jag behöver boka ännu fler intervjuer och ännu mer historia måste tas igenom. Slutligen vill jag även repetera lite av kursen i portugisiska som jag avslutade för 10 dagar sedan.

Håller er uppdaterade på hur det går! Skönt att vara tillbaks till kaoset i Rio :)

Anmäl

Det här inlägget postades i Brasilien, Portugisiska, Rio De Janeiro, språkstudier, UFRJ, utbytesstuder, Utlandsstudier. Bokmärk permalänken.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Om kommentarer på KTH:s bloggtjänst

*

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>