Dela

Forskning på Tillämpad Elektrokemi

Forskningen vid avdelningen handlar om elektrokemiska strömkällor (batterier och bränsleceller) och elektrolytiska processer. Beskrivningar av de olika projekten nås via länkarna nedan som är till KTHs projektdatabas.

Bränsleceller

Vi arbetar med två olika typer av bränsleceller:
– Polymerelektrolytbränsleceller (PEFC)
– Högtemperaturbränsleceller
De elektrokemiska egenskaperna hos bränslecellerna och deras komponenter studeras experimentellt och med hjälp av matematiska modeller.

PEFC

Högtemperaturbränsleceller

Sekundära batterier

Vår forskning kring sekundära (laddningsbara) batterier är inriktad på två batterityper: litiumjonbatterier och natrium/metallkloridbatterier (ZEBRA-batterier). Syftet med forskningen är dels att ta fram kunskap som bidrar till utveckling av batterier med bättre prestanda, exempelvis högre energi- och effektdensitet och livslängd, dels att ta fram kunskap om hur man på bästa sätt använder dagens batterier på bästa möjliga sätt i avancerade tillämpningar, exempelvis elhybridfordon.

Litiumjonbatterier

Zebrabatterier

Elektrolytiska processer

Forskningen avser kloratframställning samt undersökning av kontrollerad delamination hos limfogar.

Elektrolytiska processer

CDM