Gunnar Jacobsen adjungerad professor

Professor Gunnar Jacobsen

Gunnar Jacobsen från Acreo har utsett till adjungerad professor i optiska kommunikationssystem på 20 %. Han kommer att finnas inom forskningsgruppen Fotonik och Mikrovågsteknik, FMI.

Gunnar Jacobsen ser verkligen fram emot att få verka som adjungerad professor. I första hand ska han handleda doktorander på Acreo, och delta i forskningen vid FMI. Men det är inte uteslutet att han längre fram kommer att undervisa också.

- Jag har ju tidigare samarbetat en hel del med professor Lars Thylén i EU-projekt där vi tittat på optiska system, förklarar Gunnar Jacobsen. Det känns helt naturligt att utöka samarbetet på det här sättet. Dessutom kompletterar vi varandra bra – jag forskar på systemen och Lars Thyléns grupp mer på delarna i systemen.

- Det här är till stor ömsesidig nytta för båda parter, understryker professor Lars Thylén. Det kommer att stärka redan existerande samarbete inom det centrala området optisk höghastighetskommunikation där såväl KTH som Acreo ligger långt framme internationellt.

För tillfället lägger Gunnar Jacobsen sista handen vid en ansökan till Wallenbergsstiftelsen om anslag för avancerad karakteriseringsutrustning för optiska system. Han handleder också två doktorander, men det kommer att finnas utrymme för ytterligare ett par doktorander.

- Det är kul att handleda forskarstuderande, berättar Gunnar Jacobsen. Jag trivs med unga människor, och det är verkligen jätteskojigt att jobba ihop med studenterna.

Telekombakgrund

Gunnar Jacobsen kommer från Danmark där han jobbade inom Tele Danmark Research. 1996 kom han till Sverige och Ericsson för att forska inom optiska kommunikationssystem. 6 år senare när Ericsson fattade beslut att inte längre satsa på området, så flyttade Gunnar och ytterligare 13 personer till Acreo med hjälp av finansiering från Vinnova. Men nu börjar Ericsson åter att intressera sig för optoområdet.

- Det finns ett intresse för att utveckla optoteknologin för att skapa kommunikationssystem som har stor kapacitet och som är kostnadseffektiva, förklarar Gunnar Jacobsen.

På Acreo är Gunnar Jacobsen Chief Technical Officer för Broadband, Photonics Department. Det innebär att han svarar för den strategiska inriktningen av verksamheten.

- Nu när jag blir adjungerad professor så hoppas jag att kunna fokusera mer på den tekniska sidan av verksamheten, och inte syssla så mycket med administration, förklarar Gunnar Jacobsen.

Gunnar trivs bra i Sverige, men utesluter inte att skulle flytta tillbaka för att jobba i Danmark. Han håller fortfarande täta kontakter med universitet i Danmark

CV i korthet

2006 Chief Technical Officer Broadband, Photonics Department, Acreo
2002 Acreo
1998 Manager, Ericsson Optical Networks Research Labs
1996 Ericsson Telecom AB Transport Network Application lab
1990 – 1996 Adjungerad Professor, fysik, Aarhus Universitet
1988 Dr. technices (Docent), koherenta optiska system, Danmarks Tekniske Universitet, DTU
1984-1996 Tele Danmark Research
1981 disputerade på Danmarks Tekniske Universitet, DTU