Dela

Future Friday - en inspirationsdag för gymnasister som funderar på att plugga ICT

12 mars

Robert Rönngren
Publicerad 2010-02-05

Den 12 mars kl 9-13 är det dags igen för Future Friday. För tredje året i rad är det Öppet Hus på Campus Kista där besökarna får veta mer om våra utbildningar, träffa studenter och lärare, höra spännande föreläsningar av internationellt kända forskare och träffa några av Kistaföretagen som visar spännande tillämpningar av modern teknik i olika former!

Syftet är att konkret motverka en framtida brist på högutbildad kompetens inom IT/ICT för att säkra tillväxt och på sikt Sveriges världsledande position som IT-nation. Det är KTH, Stockholms universitet, ett flertal branschorganisationer samt IT-företagen i Kista och Stockholm som tillsammans slår ett slag för tillväxt och integration genom att inspirera gymnasieelever till att söka till de högre ICT-utbildningarna vid universiteten i Kista.

Förra året kom över 1 000 elever från Stockholms gymnasieskolor på en upplevelsedag. Och arrangörerna räknar med att minst lika många ska komma i år.

- Future Friday är ett unikt evenemang för att öka intresset för utbildning och arbete inom informations- och kommunikationsteknologi (ICT), förklarar projektledaren Robert Rönngren. Vi bjuder in gymnasieelever och lärare till Kista för att under inspirerande former lyssna på föredrag, träffa intressanta företag i branschen och se spännande tillämpningar av modern teknik i olika former!

Eleverna kan besöka utställningsmontrar och prata med företag och med lärare och studenter från KTH och Stockholmsuniversitet. Future Friday erbjuder också flera olika typer av seminarier av forskare, företagsrepresentanter, studenter och alumner.