RAE 2012 - Research Assessment Exercise
År 2008 genomförde KTH en internationell granskning av hela sin forskningsbas med syfte att säkerställa att KTH:s forskning är internationellt konkurrenskraftig och att framtida forskningsstrategier utvecklas i ett globalt perspektiv. I juni 2012 kommer denna granskning att upprepas (RAE2012) och leds av Vice Rektor Björn Birgisson.
För mer information om RAE 2012, se www.kth.se/forskning/rae?l=en_UK
Dataunderlaget för den bibliometriska delen av KTH RAE 2012 hämtas från KTH:s publikationsdatabas DiVA. Det är därför viktigt att samtliga publikationer (inom de utvalda publikationstyperna) som under 2004-2011 publicerats av de forskare som ingår i RAE 2012 finns korrekt registrerade i DiVA. Fram till 14 februari är det möjligt att registrera sina publikationer i DiVA för att dessa skall räknas med i RAE 2012.
Just nu strömmar ett stort antal nya poster in i DiVA, vilket inte bara gagnar RAE 2012, utan även bidrar till att göra DiVA till en mer komplett publikationsdatabas.
Två bibliometriska mått kommer att användas för de publikationer som ingår i RAE 2012:
Citeringsanalys
I citeringsanalysen kommer de tidskriftsartiklar som är registrerade i DiVA och som också ingår i databasen Web of Science för åren 2004-2010 att ingå.
Redovisning av antal publikationer
Nedanstående publikationstyper för åren 2004-2011 skall registreras i DiVA.
- Journal article: peer review
- Journal article: without peer review
- Review article
- Book
- Chapter in book
- Conference paper
- Doctoral thesis
- Licentiate thesis
- Report
- Editorial work
- Patent (enbart godkända patent)
Viktigt att tänka på vid registrering i DiVA
- Undvik dubbelregistrering: Kontrollera alltid att publikationen inte redan finns i DiVA innan du registrerar en ny post (sök på ord ur titeln, uteslut ord med specialtecken). Du sparar arbete och vi undviker dubbletter i DiVA.
- KTH-ID: Varje KTH-författare skall registreras med KTH-ID vid ”Användarnamn” i DiVA. KTH-ID kan hittas i personaldatabasen (se beskrivning i våra manualer).
- KTH-organisation: Lägsta organisationsnivå (avd./enhet) ska anges för varje KTH-författare när publikationen är skriven i egenskap av KTH-anställd, dvs där KTH är angiven som affiliering. Organisationen skall reflektera tillhörigheten vid tidpunkten då publikationen producerades.
- Annat lärosäte: De publikationer som KTH-författare har skrivit i egenskap av affilierad till annat lärosäte ska anges med annat lärosäte (ej KTH) vid organisation i DiVA.
För ytterligare information om DiVA-registrering inför RAE 2012, samt länkar till manualer, se www.kth.se/kthb/publicering/forskare/diva-registrering-infor-rae2012-1.267250
För frågor, kontakta avdelningen för Publiceringens infrastruktur på pi-support@lib.kth.se
