Utbildningskansli ABE

Utbildningskansliet vid skolan administrerar grundutbildning och forskarutbildning.

- Civilingenjörsprogram
- Arkitektutbildning
- Masterprogram
- Kandidatprogram
- Högskoleingenjörsprogram
- Högskoleutbildning
- Utbildning på forskarnivå

Arkitektur och Samhällsbyggnad
Teknikringen 74

Avd. Byggteknik och Design
Teknikringen 78A

Grundutbildning

Namn Funktion E-post Telefon
Kjartan Gudmundsson Grundutbildningsansvarig (GA) kjartan.gudmundsson@byv.kth.se 08 790 6590
Malin Åberg Wennerholm Vice Grundutbildningsansvarig (Vice GA) malin.aberg-wennerholm@arch.kth.se -
Rickard Bellander Programstudierektor Civing. Samhällsbyggnad studierektor-s@abe.kth.se 08 790 6487
Cecilia Månson Blom Utbildningsadministrativt ansvarig (UA) cecilia.manson@abe.kth.se 08 790 9421

 

 
   
Parivash Salimi Programhandläggare (Civ.ing. Samhällsbyggnad, Masterprogram) programhandlaggare@abe.kth.se 08 790 6478
Homa Kasbi Programhandläggare (H.ing Byggteknik och Design, Kandidatprogram)

programhandlaggare@abe.kth.se

08 790 8524

Programansvariga

Namn Funktion E-post Telefon
Eva M Liedholm Johnsson Programansvarig Samhällsbyggnad eva.liedholm.johnson@infra.kth.se
 
08 790 8619
Henry Muyingo Programansvarig Fastighet & finans, Fastighetsutveckling med fastighetsförmedling henry.muyingo@abe.kth.se 08 790 6917
Zeev Bohbot Tf. Programansvarig Byggproduktion, Byggteknik och design, Byggteknik och fastighetsförmedling bohbot@kth.se 08 790 4806

Erik Wingquist

Programansvarig Arkitektur erik.wingquist@arch.kth.se 08 790 6020

Programansvariga Master

Namn Programansvarig för E-post Telefon
Erik Wingquist Arkitektur erik.wingquist@arch.kth.se 08 790 6020
Han-Suck Song Fastigheter och byggande masterprogram.redfs@abe.kth.se  
Peter Brokking
Daniel Koch
Hållbar samhällsplanering och stadsutformning masterprogram.supd@abe.kth.se 087909270
Almir Draganovic Husbyggnads- och anläggningsteknik

masterprogramansvarig@byv.kth.se

087908026
Federico Favero Ljusdesign ffavero@kth.se 08 790 4827
Magnus Svensson Miljöteknik och hållbar infrastruktur
Miljöteknik (Nordic 5 Tech)
masterprogram.eesi@abe.kth.se 087908607
Monika Olsson Teknik och hållbar utveckling monika@kth.se 087906150
Milan Horemuz Transport och geoinformatik milan.horemuz@abe.kth.se 087907335
Tigran Haas Urbana studier tigran.haas@abe.kth.se 087908504

Studievägledning

Namn Programansvar E-post Telefon
Camilla Hellquist; Oriana Ramirez Arkitektur svl@arch.kth.se 08-790 8560
Anna Ekström, Eva Lassander Byggproduktion, Byggteknik och design svl-bygg@abe.kth.se 08-790 9718
Tuija Venermo; Tiina Vinter Civ.ing. Samhällsbyggnad svl-s@abe.kth.se 08-790 8001
Cecilia Berg Fastighet och finans, Fastighetsutveckling med fastighetsförmedling svl-s@abe.kth.se -
Martin Sjöstrand Masterprogram Arkitektur, Ljusdesign master@arch.kth.se 08 790 8543
Mia Kim; Viktoria Tidlund Masterprogram Samhällsbyggnad masterprogram@abe.kth.se 08-790 8029 / 08-790 6486

Internationella koordinatorer

Martin Sjöstrand Arkitektur international@arch.kth.se 08-790 8543

Erika Charpentier

Samhällsbyggnad international.exchange@abe.kth.se 08-790 8064
Marta Parzonka Samhällsbyggnad international.exchange@abe.kth.se 08-790 8074

Utbildning på forskarnivå

Namn Funktion E-post Telefon
Tobias Jensen; Per Olsson Forskarutbildningshandläggare fouhandl@abe.kth.se 08-790 9418 / 08-790 9414
Innehållsansvarig:infomaster@abe.kth.se
Tillhör: Skolan för arkitektur och samhällsbyggnad (ABE)
Senast ändrad: 2019-09-16