Utbildningskanslier

Utbildningskanslier och studievägledningen vid skolan administrerar grundutbildning och forskarutbildning.


- Civilingenjörsprogram
- Arkitektutbildning
- Masterprogram
- Kandidatprogram
- Högskoleingenjörsprogram
- Högskoleutbildning
- Utbildning på forskarnivå

Utbildningskansli Samhällsbyggnad
Teknikringen 74

Utbildningskansli Arkitektur
Osquars backe 9, administrationen plan 6

Utbildningskansli Haninge
Marinens väg 30
136 40 HANDEN

Grundutbildning

Namn Funktion E-post Telefon
Joel Franklin Grundutbildningsansvarig Samhällsbyggnad joel.franklin@abe.kth.se 08 790 9299
       
Rickard Bellander Programstudierektor Civing. Samhällsbyggnad studierektor-s@abe.kth.se 08 790 6487
       
       
Hans Falk Programstudierektor Lantmäteri, Väg och vatten hans.falk@byv.kth.se 08 790 8014
Per Franson Grundutbildningsansvarig A per.franson@arch.kth.se 08 790 6000
Thomas Lejdegård, vikarie för
HannaSara Karlsson
Bitr. utbildningsadministrativt ansvarig på Arkitektur thomas.lejdegard@arch.kth.se 08 790 8537
Thomas Lejdegård Programhandläggare basnivå thomas.lejdegard@arch.kth.se  

 
Programhandläggare avancerad nivå/
Internationaliseringsansvarig
   
       
Cecilia Månson Blom Utbildningsadministrativt ansvarig cecilia.manson@abe.kth.se 08 790 9421
Parivash Salimi Utbildningshandläggare Civing. Samhällsbyggnad, Master programhandlaggare@abe.kth.se 08 790 6478
Homa Kasbi Utbildningshandläggare Högskoleingenjör, Kandidatutbildning

programhandlaggare@abe.kth.se

08 790 8524
Emma Persson Utbildningsadministratör A avancerad nivå emma.persson@arch.kth.se 08 790 8515
Martin Sjöstrand Utbildningsadministratör A basnivå martin.sjostrand@arch.kth.se 08 790 8543

Programansvariga

       
Eva M Liedholm Johnsson Programansvarig Samhällsbyggnad eva.liedholm.johnson@infra.kth.se
 
08 790 8619
Andreas Fili Programansvarig Fastighet & finans, Fastighetsutveckling med fastighetsförmedling andreas.fili@abe.kth.se 08 790 7354
Per Roald Programansvarig Byggproduktion, Byggteknik och design, Byggteknik och fastighetsförmedling per.roald@byv.kth.se 08 790 4868
       

Programansvariga Master

Federico Favero Architectural Lighting Design ffavero@kth.se 08 790 4827
Jenny Paulsson Fastigheter och byggande masterprogram.redfs@abe.kth.se 087906661
Peter Brokking
Meike Schalk
Hållbar samhällsplanering och stadsutformning masterprogram.supd@abe.kth.se 087909270
  Hållbar stadsutveckling, Nordic 5 Tech masterprogram.supd@abe.kth.se  
Kjartan Gudmundsson Husbyggnads- och anläggningsteknik kjartan.gudmundsson@byv.kth.se 087906590
Magnus Svensson Miljöteknik och hållbar infrastruktur
Miljöteknik, Nordic 5 Tech
masterprogram.essi@abe.kth.se 087908607
Monika Olsson Teknik och hållbar infrastruktur monika@kth.se 087906150
Milan Horemuz Transport och geoinformatik milan.horemuz@abe.kth.se 087907335
Tigran Haas Urbana studier tigran.haas@abe.kth.se 087908504
       

Studievägledning

Namn Programansvar E-post Telefon
Maija Engberg
Sjukskriven
Civing. Samhällsbyggnad svl-s@abe.kth.se 08-790 6641
Sigrid Hakamäki Norén Civing. Samhällsbyggnad svl-s@abe.kth.se 08-7908185
Pia Johansson
 
Fastighet och finans, Fastighetsutveckling med fastighetsförmedling svl-s@abe.kth.se

08-790 8181

Josefin Backman Masterprogram Samhällsbyggnad masterprogram@abe.kth.se 08-790 6486
Hanna Korhonen Masterprogram Samhällsbyggnad masterprogram@abe.kth.se 08-790 8029
Camilla Hellquist Arkitektur svl@arch.kth.se 08-790 8560
Tobias Jensen Byggproduktion, Byggteknik och fastighetsförmedling (Design och byggande) svl-bygg@abe.kth.se 08-790 9717
Nina Holmsten Byggteknik och design svl-bygg@abe.kth.se 08-790 9718

Internationella koordinatorer

Erika Charpentier, vikarie för Sofia Norlander Samhällsbyggnad, inresande och utresande studenter international.exchange@abe.kth.se 08-790 80 74
My Delby Samhällsbyggnad,inresande och utresande studenter international.exchange@abe.kth.se 08-790 80 64
Katharina Berndt  Arkitektur,  utresande studenter international@arch.kth.se 08-790 8542
Martin Sjöstrand Arkitektur, inresande studenter incoming@arch.kth.se 08-790 85 43

Utbildning på forskarnivå

Namn Funktion E-post Telefon
Emelie Blomgren Handläggare forskarutbildning emelie.blomgren@abe.kth.se 08-790 9418
  Programansvariga dokorsprogram    
Daniel Koch Arkitektur    
Anders Ansell Byggvetenskap    

Yifang Ban

Anna Jensen , biträdande

Geodesi och geoinformatik

   


Sabine Höhler

Karin Edvardsson Björnberg

Humanistiska och samhällsvetenskapliga studier av teknik, vetenskap och miljö

Biträdande

   

Catharina Gabrielsson

Konst, teknik och design    
Vladimir Cvetkovic Mark- och vattenteknik    
Mattias Höjer Planering och beslutsanalys    
Peter Ekbäck Samhällsbyggnad: Management, ekonomi och juridik    
Yusak Susilo Transportvetenskap    

Sidan gäller för Arkitektur och samhällsbyggnad

Till sidans topp