KTH-expertis i Almedalen

Almedalen i Visby. Foto: Jürgen Howaldt.

NYHET

Publicerad 2016-06-27

Under Almedalsveckan 2016 på Gotland kommer en rad KTH-forskare att vara med och delta i olika seminarier. Här är ett axplock ur den lista med föreläsningar, paneldiskussioner och debatter där KTH-kompetens tar plats från och med den 3 juli.

"Vilka blir morgondagens livsmedel?", "När tar robotarna över politik och media?", "Hur ska unga och kapitalsvaga ges tillträde till bostadsmarknaden?", "Vem behöver självkörande bilar?" och "Så påverkar digitaliseringen välfärdsbygget".

Där är rubrikerna på fem av ett stort antal seminarier som KTH-forskare på ett eller annat sätt deltar i.

För en något mer komplett bild följer härmed en lite längre lista över ett antal seminarier. Listan är sorterad efter ämnesområde och sedan enligt följande ordning: Namn på seminariet, forskarnamn, kontaktuppgifter och arrangör inom parentes.

Digitalisering

  • "Den digitala avgrunden – Så får vi svenska företag att gå från strategi till digital differentiering" (Dagens industri och Accenture), Kristina Höök, 070 - 561 70 35 / khook@kth.se
  • "Så påverkar digitaliseringen välfärdsbygget" (Veckans Affärer och Sodexo) samt "När maskinerna tagit över" (Expressen), Jan Gulliksen, 08 - 790 95 38 / gulliksen@kth.se.
  • "Vad hindrar Sveriges digitalisering?" (Digital utmaning), Gunnar Karlsson, 08 - 790 42 57 / gk@ee.kth.se.
  • "Så kopplar vi upp hela samhället – från lyktstolpar till avloppssystem" (Linköpings Kommun, Östsvenska Handelskammaren mer flera), Bo Wahlberg, 08 - 790 72 42, bo.wahlberg@ee.kth.se
  • "Hur smarta kan försäkringar bli i en uppkopplad värld?" (Tidningen Risk & Försäkring, Moderna Försäkringar med flera) och "Du sköna nya digitala värld" (EU-kommissionen), Peter Händel, 08 - 790 75 95 / peter.handel@ee.kth.se

Media och journalistik

  • "När tar robotarna över politik och media?" (Sveriges Radio), Maja Fjaestad, 08 - 790 92 48 / majaf@kth.se.

Energi och hållbarhet

  • "Varför ska Sverige bli ett av världens första fossilfria välfärdsländer?" (Pöyry), Staffan Laestadius, 08 - 790 67 46 / staffan.laestadius@indek.kth.se.
  • "Vem behöver självkörande bilar?" (Trivector), Björn Hasselgren, 070 - 762 33 16 / bjorn.hasselgren@abe.kth.se.
  • "Klarar chefer att leda hållbart – och vem bryr sig?" (Högskolan i Borås och Västsvenska Arenan), Andrea Eriksson, 076 - 255 94 23 / andrea.eriksson@sth.kth.se.

Klimat och miljö

  • "Klimatet och välfärden – hur Sverige kan gå före i en nödvändig omställning" (Klimataktion och Tidningen Syre), Staffan Laestadius, 08 - 790 67 46 / staffan.laestadius@indek.kth.se.

Byggande

  • "Små hus med hög kvalité – ett svar på bostadsbristen" (Sweco Architects) och "Stadsbyggandet har mer än bostadsbrist på agendan" (Sweco Architects), Ann Legeby, 08 - 790 60 59 / ann.legeby@arch.kth.se.
  • "Politik eller marknad – vem styr bostadspolitiken?" (Hyresgästföreningen) och "Hur ska unga och kapitalsvaga ges tillträde till bostadsmarknaden?" (Veidekke), Anna Granath Hansson, 08 - 790 76 76 / anna.granath.hansson@abe.kth.se.
  • "Varför lyckas vissa kommuner möta bostadsbristen bättre än andra?" (Örebro kommun), "Snabbare byggprocesser och rimliga byggregler – så löser vi bostadsbristen" (SKL) och "Är vårt sätt att bedriva stadsbyggande i Sverige hopplöst på efterkälken?" (Nätverket för värdeskapande stadsbyggande), Göran Cars, 08 - 790 79 38 / goran.cars@abe.kth.se.

Mat

  • "Vilka blir morgondagens livsmedel?" (Formas), Annika Carlsson Kanyama, 08 - 790 93 31 / annikack@kth.se.

Näringsliv

  • "Socialt entreprenörskap – göra gott och tjäna pengar" (PwC), Pontus Braunhjelmer, 08 - 790 91 14 / pontus.braunerhjelm@indek.kth.se.

Infrastruktur och kommunikationer

  • "Stockholm – världens första bilfria stad?" (Veidekke), Jonas Eliasson, 08 - 790 68 35 / jonas.eliasson@abe.kth.se.
  • "Från pendelstation till gränsstation – hur påverkas Öresundsregionen av id- och gränskontroller?" (Öresundshuset), Karin Winter, 073 - 036 14 13 / karin.winter@abe.kth.se.
  • "Hur påverkar självkörande bilar samhällsbyggandet?" (Volvo Cars), Göran Cars, 08 - 790 79 38 / goran.cars@abe.kth.se.

Integration och mångfald

  • "Kompetenslyft med stöd av invandring – utmaningar och möjligheter" (WSP Sverige AB), Per Roald, 08 - 790 48 68 / proald@kth.se.

Ekonomi

  • "Hur betalar vi idag och i morgon?" (Sveriges Riksbank), Niklas Arvidsson, 08 790 76 55 / niklas.arvidsson@indek.kth.se.

Innovation

  • "Kvinnliga innovatörer, hur kan de bli de fler?", Lisa Ericsson, 08 - 790 66 07 / lisaeric@kth.se.

Här hittar du all information om KTH-forskarnas närvaro i Almedalen: Hela listan

Text: Peter Larsson