Kurs inom Kognitiv psykologi för lärare: Matematikundervisning (LD1006)
I den här kursen får du lära dig om kognitiv psykologi och dess bidrag till matematikundervisningen. Du får lära dig om hur forskning om kognition, metakognition, arbetsminnet och motivation kan användas för att utforma undervisningsaktiviteter i praktiken. Denna kurs riktar sig till alla som är eller planerar att bli lärare, oavsett om det gäller förskoleklass, gymnasiet eller lärarutbildning.
Om kursen
Kursen bygger på aktuell forskning inom kognitionspsykologi och lärande. Vi jobbar med aktuella och verklighetsbaserade case från skolvärlden, nyheter och forskning – med fokus på praktisk tillämpning. Deltagarna får:
- Verkliga case från nyheter och forsking att arbeta med.
- Flexibla online-moment och digital plattform för självstudier.
- Omedelbar nytta. Konkreta metoder och verktyg som kan appliceras direkt i din undervisning.
Målgrupp
Kursen riktar sig till yrkesverksamma lärare, lärarstudenter och andra som har ett intresse av att förstå och tillämpa kognitiv psykologi i relation till matematikundervisning.
Lärandemål
- Beskriva och analysera hur strategier från kognitiv psykologi kan appliceras i olika lärandesituationer för att förbättra studenters lärande i matematik.
- Redogöra för hur underliggande kognitiva processer påverkar studenters förmåga att lära sig matematik.
- Utforma och tillämpa lärandeaktiviteter som kan motivera och förbättra studenters lärande i matematik samt kunna förklara för- och nackdelar med sådana läraktiviteter utifrån kurslitteraturen.
Upplägg
Kursen omfattar 3 högskolepoäng och undervisningen sker helt på distans via förinspelade föreläsningar, casebaserade inlämningsuppgifter och digitala kursträffar.
Kontakt
Har du frågor om kursen?
Du kan även mejla till digitallearning-support@kth.se