The Economies of AI: Executive Breakfast på KTH
Vad händer med ekonomin när AI förändrar hur vi arbetar, investerar och bygger våra organisationer?
Under Nordic Tech Week arrangerar vi The Economies of AI, en executive breakfast på KTH tillsammans med LadyBug E och FemHire.
Det blir en morgon för ledare och beslutsfattare som vill få nya perspektiv på vad AI faktiskt innebär för företag och organisationer, inte bara tekniskt utan också ekonomiskt och organisatoriskt.
AI förändrar redan idag hur vi arbetar och vilka kompetenser vi behöver. Samtidigt växer investeringarna snabbt och nya kostnader, arbetssätt och affärsmodeller tar form. Men vad betyder det i praktiken? Hur ska vi tänka kring investeringar, kompetens och organisation när utvecklingen går så snabbt?
Under morgonen samlar vi erfarenheter och perspektiv från olika håll för att diskutera just de frågorna. Vi pratar om hur AI påverkar våra verksamheter, vad som krävs för att gå från experiment till verklig nytta och hur ledare kan navigera i en arbetsmarknad där förutsättningarna förändras i snabb takt.
The Economies of AI är en möjlighet att mötas, utbyta erfarenheter och tillsammans utforska vad nästa steg kan vara.
Läs mer och anmäl dig till eventet nedan.