Till innehåll på sidan

Kontaktpersoner per partnerskap

​Ägare: Mikael Östling, prorektor, mostling@kth.se , 08-790 43 01

ABB

Partneransvarig: Luca Peretti, Skolan för elektroteknik och datavetenskap, lucap@kth.se , 072 734 33 55
Partnerledare: Johan Blaus, Näringslivssamverkan, johbla@kth.se , 08-790 60 63

Hitachi ABB Power Grids

Partneransvarig: Hans-Peter Nee, Skolan för elektroteknik och datavetenskap, hansi@kth.se , 08 790 77 81
Partnerledare: Sara Tyskeng, Näringslivssamverkan, tyskeng@kth.se , 08 790 63 22

Alstom (fd Bombardier Transportation)

Partneransvarig: Sebastian Stichel, Skolan för teknikvetenskap, stichel@kth.se , 08-790 76 03
Partnerledare: Liz Adamsson, Näringslivssamverkan, lizad@kth.se , 08-790 60 84

Ericsson

Partneransvarig: Mikael Skoglund, Skolan för elektro- och systemteknik, mikael.skoglund@ee.kth.se , 08-790 84 30
Partnerledare: Britt Sjöstedt, Näringslivssamverkan, brittsj@kth.se , 08-790 62 70

IVL Svenska Miljöinstitutet

Partneransvarig: Lars J Pettersson, Skolan för Kemivetenskap, larsp@ket.kth.se , 08-790 8259
Partnerledare:   Sara Tyskeng, Näringslivssamverkan, tyskeng@kth.se , 08 790 63 22

Region Stockholm (fd Stockholms läns landsting)

Partneransvarig inom Hälsa och Teknik: Joakim Jaldén, professor Signal Processing, jalden@kth.se , 08 790 77 88
Partnerledare: Malin Linngård, Näringslivssamverkan, maliol@kth.se , 08-790 60 35

Partneransvarig inom Trafik och Region: Daniel Jonsson, Skolan för arkitektur och samhällsbyggnad, daniel.jonsson@abe.kth.se , 08 790 96 37
Partnerledare: Malin Linngård, Näringslivssamverkan, maliol@kth.se , 08-790 60 35

Saab

Partneransvarig: Malin Åkermo, Skolan för teknikvetenskap, akermo@kth.se , 070 320 64 45
Partnerledare: Per Fagrell, Näringslivssamverkan, perfag@kth.se , 08 790 60 21

Sandvik

Partneransvarig: Jinshan Pan, Skolan för kemi, bioteknologi och hälsa, jinshanp@kth.se , 08 790 67 39
Partnerledare: Sara Tyskeng, Näringslivssamverkan, tyskeng@kth.se , 08 790 63 22

Scania

Partneransvarig: Annika Stensson Trigell, Skolan för teknikvetenskap, annika@kth.se , 08-790 76 57
Partnerledare: Louise Dellström, Development Office, dlouise@kth.se , 08- 790 82 32

Skanska

Partneransvarig: Johan Silfwerbrand, Skolan för arkitektur och samhällsbyggnad, jsilfwer@kth.se , 08 790 80 33
Partnerledare: Liz Adamsson, Näringslivssamverkan, lizad@kth.se , 08-790 60 84

Stockholm Environment Institute, SEI

Partneransvarig: Rebecka Milestad, Skolan för arkitektur och samhällsbyggnad, rebecka.milestad@abe.kth.se , 08 790 88 25
Partnerledare:  Sara Tyskeng, Näringslivssamverkan, tyskeng@kth.se , 08 790 63 22

Stockholms stad

Partneransvarig: Jenny Paulsson, Skolan för arkitektur och samhällsbyggnad, jenny.paulsson@abe.kth.se , +46 8 790 66 61
Partnerledare: Malin Linngård, Näringslivssamverkan, maliol@kth.se , 08-790 60 35

Stora Enso

Partneransvarig: Daniel Söderberg, Skolan för teknikvetenskap, dansod@kth.se , 08-790 80 68
Partnerledare: Josefin Illergård, josefika@kth.se , 0723072428

Vattenfall

Partneransvarig: Göran Lindbergh, Skolan för kemivetenskap, goeran.lindbergh@ket.kth.se , 08-790 81 43
Partnerledare: Annika Engström, Näringslivssamverkan, annengs@kth.se , 08-790 68 90

För mer information om de strategiska partnerskapen kontakta Per Fagrell, samordnare för KTH:s strategiska partnerskap, perfag@kth.se , 08 790 60 21.

Innehållsansvarig:Malin Nordin Bartlett
Tillhör: Näringsliv och samhälle
Senast ändrad: 2021-09-24