Storbritannien: The Queen's University Belfast
The Queen's University Belfast är ett stort universitet i centrala Belfast. Det är ett av de äldsta universiteten i Storbritannien. Universitetet har en internationell prägel med 23 000 studenter. Från campus är det 15 minuters gångavstånd till centrala Belfast.
Universitetet i korthet
Undervisningsspråk: Engelska
Terminstider: September-januari, januari-juni
Poängsystem: 60 units motsvarar 30 hp
Webbplats:
qub.ac.uk
Tänk på: Det finns möjlighet att åka till Queen's en termin eller ett helår. Studenter som läser Civil Engineering kan endast åka till det här universitetet ett helt läsår.
Observera att det i och med Brexit kan tillkomma kostnader för visum och NHS sjukvård vid utbytesstudier i Storbritannien. Kontakta skolans internationella koordinator för mer information och läs mer om detta här:
Visum för studenter
Ansökan om sjukförsäkringskort
Utbytesmöjligheter
Platser: Ca 2 helårsplatser inom Civil Engineering, ca 2 terminsplatser inom Urban Planning, 1 terminsplats inom Farkostteknik
Betygskrav: Nej
Söktryck: Medelhögt söktryck - vissa år fylls platserna, andra år finns platser över.
Läs mer om söktryck till KTH:s partneruniversitet
.
Programspecifik information
Om ditt program eller din skola inte listas nedan, kontakta den internationella koordinatorn vid din skola.