Kursens utveckling
LS1464 Retorik - konsten att övertyga 7,5 hp
På denna sida kan du följa hur kursen har utvecklats över tid. När kursanalysen har publicerats visas kursdata för varje kurstillfälle, inklusive examination, antal registrerade studenter, kursresultat samt planerade förändringar inför nästa kurstillfälle. Alla kursplaner och publicerade kurs-PM visas på sidan Arkiv.
Presumtiva, nuvarande, och tidigare studenter kan ta del av informationen som hjälp vid kursval, eller för att följa upp sitt eget deltagande. Lärare, kursansvariga, examinatorer, programansvariga m.fl. kan använda sidan som ett stöd vid kursutveckling.
2025
VT 2025-60278 ( Startdatum 2025-01-14, Svenska )
Förändringar som införs till nästa kursomgång
Vi planerar att göra det digitala talet synkront så att det framförs med "livepublik" istället för enbart inspelning och med visuella hjälpmedel. I samband med det kommer vi ta fram kursmaterial och -litteratur med utökat fokus på digitala färdigheter som komplement till uppgiften.
Kursansvarig
Linda SöderlindhExaminator
Linda SöderlindhStudenter
19Kursplan
Kursplan LS1464 ( VT 2019 - )Kurs-PM
Inget kurs-PM tillagtObligatorisk inom program
Ingen information tillagdResultat på kurs
Totalt antal
19
P
19
F
0
2024
Kursanalys ej publicerad
2023
Kursanalys ej publicerad
2022
VT 2022-1 ( Startdatum 2022-01-18, Svenska )
Förändringar som införs till nästa kursomgång
Ingen information tillagd
Kursansvarig
Linda SöderlindhExaminator
Linda SöderlindhStudenter
23Kursplan
Kursplan LS1464 ( VT 2019 - )Kurs-PM
Kurs-PM LS1464 VT 2022-60163Obligatorisk inom program
Ingen information tillagdKursanalys
Kursanalys LS1464: 2022-06-01Förändringar som har införts till den här kursomgången
Vissa arbetsuppgifter har fått tydligare hållbarhetsfokus. Ytterligare en lärare ha anställts, som nu delar undervisningen med kursansvarig.Examinationsgrad
91.3%