Hoppa till huvudinnehållet
Till KTH:s startsida

CK2450 Fiberteknologi - Naturliga och syntetiska fibrer 7,5 hp

Information per kursomgång

Termin

Information för HT 2026 Start 2026-10-26 programstuderande

Studielokalisering

KTH Campus

Varaktighet
2026-10-26 - 2027-01-11
Perioder

HT 2026: P2 (7.5 hp)

Studietakt

50%

Anmälningskod

10100

Undervisningsform

Normal Dagtid

Undervisningsspråk

Engelska

Kurs-PM
Kurs-PM är inte publicerat
Antal platser

Min: 12

Målgrupp
Ingen information tillagd
Planerade schemamoduler
[object Object]
Schema
Schema är inte publicerat
Del av program
Ingen information tillagd

Kontakt

Examinator
Ingen information tillagd
Kursansvarig
Ingen information tillagd
Lärare
Ingen information tillagd

Kursplan som PDF

Notera: all information från kursplanen visas i tillgängligt format på denna sida.

Kursplan CK2450 (HT 2026–)
Rubriker med innehåll från kursplan CK2450 (HT 2026–) är markerade med en asterisk ( )

Innehåll och lärandemål

Kursinnehåll

Grundläggande förståelse av hur fibrer ifrån huvudsakligen ved kan utvinnas, karakteriseras och modifieras för att användas i olika produkter så som hygienmaterial, förpackningsmaterial, olika papperskvaliteter och en inblick i forskningsfronten för hur fibrer kan användas i nya material för till exempel energilagring och avancerade kompositer.
Stor vikt lägges vid att

  • förklara hur fibrernas hierarkiska struktur hänger samman med egenskaper hos de material som tillverkas av fibrerna och de exempel som ges i kursen kommer ifrån hygienmaterial, förpackningsmaterial, papper och kompositer.
  • beskriva hur fibrer växelverkar med fukt och vatten och hur detta kan beskrivas på ett grundläggande sätt samt kontrolleras för att uppnå optimala egenskaper
  • ge exempel på hur fibrer kan modifieras kemiskt och fysikaliskt

Lärandemål

Efter avslutad kurs ska studenten för att få godkänt på kursen kunna:

  • förklara vilka kemiska komponenter som ingår i fiberväggen, hur de påverkas av fiberfriläggningen samt vilken uppgift de har i fiberväggen
  • relatera hur cellulosafibrernas egenskaper (fysikaliska och kemiska) hänger samman med fibernätverksstruktur och fibermaterialens egenskaper
  • förklara hur fibrer växelverkar med vatten med hjälp av termodynamiska grundprinciper och hur detta påverkar fibermaterialens egenskaper
  • redogöra för vilka avancerade experimentella metoder som finns tillgängliga för att karakterisera fibrernas struktur, kemiska och ytkemiska egenskaper
  • beskriva hur fibrer kan modifieras via kemiska och fysikaliska metoder och hur dessa kan användas i existerande och nya material
  • förklara hur syntetiska fibrer tillverkas samt förklara samband mellan kemi, process och fysikaliska egenskaper

Kurslitteratur och förberedelser

Särskild behörighet

Kandidatexamen inom ett program som innehåller: 50 högskolepoäng (hp) inom kemi eller kemiteknik, 20 hp matematik och programmering eller motsvarande.

Kurslitteratur

Du hittar information om kurslitteratur antingen i kursomgångens kurs-PM eller i kursomgångens kursrum i Canvas.

Examination och slutförande

Betygsskala

A, B, C, D, E, FX, F

Examination

  • SEM1 - Seminarieuppgift, 1,5 hp, betygsskala: P, F
  • TEN1 - Skriftlig tentamen, 4,5 hp, betygsskala: A, B, C, D, E, FX, F
  • LAB1 - Laboration, 1,5 hp, betygsskala: P, F

Examinator beslutar, baserat på rekommendation från KTH:s handläggare av stöd till studenter med funktionsnedsättning, om eventuell anpassad examination för studenter med dokumenterad, varaktig funktionsnedsättning.

Examinator får medge annan examinationsform vid omexamination av enstaka studenter. När kurs inte längre ges har student möjlighet att examineras under ytterligare två läsår.

Examinator

Ingen information tillagd

Etiskt förhållningssätt

  • Vid grupparbete har alla i gruppen ansvar för gruppens arbete.
  • Vid examination ska varje student ärligt redovisa hjälp som erhållits och källor som använts.
  • Vid muntlig examination ska varje student kunna redogöra för hela uppgiften och hela lösningen.

Ytterligare information

Kursrum i Canvas

Registrerade studenter hittar information för genomförande av kursen i kursrummet i Canvas. En länk till kursrummet finns under fliken Studier i Personliga menyn vid kursstart.

Ges av

Huvudområde

Kemiteknik

Utbildningsnivå

Avancerad nivå