Hoppa till huvudinnehållet
Till KTH:s startsida

LH203V Lärande och undervisning i ämnesperspektiv 5,0 hp

Information per kursomgång

Kursomgångar saknas för aktuella eller kommande terminer.

Kursplan som PDF

Notera: all information från kursplanen visas i tillgängligt format på denna sida.

Kursplan LH203V (HT 2009–)
Rubriker med innehåll från kursplan LH203V (HT 2009–) är markerade med en asterisk ( )

Innehåll och lärandemål

Kursinnehåll

Tillsammans undersöker vi villkoren för undervisning och lärande i specifika ämnen. Seminariet är därför tänkt som ett stöd för dig att vässa dina tidigare kunskaper i Lärande och Undervisning och göra dem mera specifika för de möjligheter och problem du upplever i tillägnelse av kunskap i ditt eget ämne. Du ska efter seminariet kunna arbeta självständigt för att bearbeta delar av ditt undervisningsämne och medvetet och reflekterat kunna undanröja hinder i lärandet. Momentet avslutas med en skriftlig reflektion kring didaktiska frågeställningar.

Lärandemål

Syftet med kursen är att deltagarna ska tillskansa sig ett vetenskapligt förhållningssätt till såväl undervisningens sätt som dess innehåll.

Deltagaren ska efter avslutad kurs kunna:

  • Redogöra för allmänna didaktiska frågeställningar.
  • Ange styrkor och svagheter med olika metodologiska och teoretiska ansatser.
  • Självständigt formulera didaktiska frågeställningar.
  • Kritiskt granska vetenskapliga didaktiska texter och bedöma deras kvalitet samt motivera sina ställningstaganden.
  • Utforma, genomföra, analysera och utvärdera en empirisk studie i lärande och undervisning i det egna ämnet i en publicerbar rapport.

Kurslitteratur och förberedelser

Särskild behörighet

LH201V Lärande och undervisning (LU1) eller motsvarande kurs.

Kurslitteratur

Baillie, C. & Moore, I. Effective Learning & Teaching in Engineering. RoutledgeFalmer. London (2004)

Cohen, L. Manion, L & Morrison, K. Research Methods in Education (Sixth edition). Routledge, London (2007)

Kreber, C. Teaching excellence, teaching expertise, and the scholarship of teaching. Innovation In higher education. Vol 27. No 1. fall 2002

Examination och slutförande

Betygsskala

P, F

Examination

  • INL1 - Inlämningsuppgifter, 5,0 hp, betygsskala: P, F

Examinator beslutar, baserat på rekommendation från KTH:s handläggare av stöd till studenter med funktionsnedsättning, om eventuell anpassad examination för studenter med dokumenterad, varaktig funktionsnedsättning.

Examinator får medge annan examinationsform vid omexamination av enstaka studenter.

När kurs inte längre ges har student möjlighet att examineras under ytterligare två läsår.

För godkänt i kursen krävs att deltagaren:

  • Har minst 80 procentig närvaro.
  • Lämnar in mellan ½ och 1 A4 sida skriftlig förberedelse till varje möte.
  • Deltar aktivt i seminarierna.

Examinator

Ingen information tillagd

Etiskt förhållningssätt

  • Vid grupparbete har alla i gruppen ansvar för gruppens arbete.
  • Vid examination ska varje student ärligt redovisa hjälp som erhållits och källor som använts.
  • Vid muntlig examination ska varje student kunna redogöra för hela uppgiften och hela lösningen.

Ytterligare information

Kursrum i Canvas

Registrerade studenter hittar information för genomförande av kursen i kursrummet i Canvas. En länk till kursrummet finns under fliken Studier i Personliga menyn vid kursstart.

Ges av

Huvudområde

Denna kurs tillhör inget huvudområde.

Utbildningsnivå

Avancerad nivå

Övrig information

Med hjälp av deltagarnas aktiva medverkan i kursen kommer vi att undersöka villkoren för lärande och undervisning i specifika ämnen. Kursen är därför ett tillfälle för deltagarna att fördjupa sina tidigare kunskaper för att utveckla beredskap att möta utmaningar och möjligheter som kan inträffa i undervisningen av sina ämnen. Ett av de viktigaste målen är att deltagaren ska utveckla förmågan att urskilja problem och enskilt och gemensamt arbeta upp lösningar som främjar lärandet.

Avgiften täcker självkostnad för litteratur, kurspärm och förtäring vid träffarna, medan själva kursen är avgiftsfri.