Vetenskapssamhällets framväxt och hur det fungerar, discipliner och interdisciplinaritet. Klassiska vetenskapsteoretiska idéer. Teknikvetenskapens idéhistoria. Studier av relationen mellan teknik och lärande.
FLF3012 Vetenskapsteoretiska perspektiv på teknik och lärande 7,5 hp

Kursen vänder sig till doktorander intresserade av teknik och lärande och fokuserar på relevanta kunskapsteoretiska, idéhistoriska och vetenskapssociologiska perspektiv.
Information per kursomgång
Kursomgångar saknas för aktuella eller kommande terminer.
Kursplan som PDF
Notera: all information från kursplanen visas i tillgängligt format på denna sida.
Kursplan FLF3012 (HT 2019–)Innehåll och lärandemål
Kursinnehåll
Lärandemål
Efter godkänd kurs ska studenten kunna;
- diskutera och jämföra naturvetenskap och ingenjörsvetenskap, samt utbildningsvetenskap inom dessa områden, i kunskapsteoretiska och vetenskapssociologiska perspektiv,
- kritiskt diskutera forskning inom teknik och lärande i ljuset av kunskapsteoretiska, vetenskapssociologiska och idéhistoriska perspektiv, samt
- formulera en egen forskningsansats genom att relatera till perspektiv och ansatser som diskuteras i kursen, samt formulera konstruktiv kritik/feedback till andra doktoranders arbete.
Kurslitteratur och förberedelser
Särskild behörighet
Antagen till forskarutbildning, i första hand inom ämnet Teknik och lärande och näraliggande ämnen.
Kurslitteratur
Examination och slutförande
Betygsskala
Examination
- LEXA - Kontinuerlig examination, 7,5 hp, betygsskala: P, F
Examinator beslutar, baserat på rekommendation från KTH:s handläggare av stöd till studenter med funktionsnedsättning, om eventuell anpassad examination för studenter med dokumenterad, varaktig funktionsnedsättning.
Examinator får medge annan examinationsform vid omexamination av enstaka studenter.
När kurs inte längre ges har student möjlighet att examineras under ytterligare två läsår.
Examinator
Etiskt förhållningssätt
- Vid grupparbete har alla i gruppen ansvar för gruppens arbete.
- Vid examination ska varje student ärligt redovisa hjälp som erhållits och källor som använts.
- Vid muntlig examination ska varje student kunna redogöra för hela uppgiften och hela lösningen.