Kurs-PM HT 2022
Presentation av kursen
Rubriker markerade med en asterisk ( * ) kommer från kursplan version HT 2021
Innehåll och lärandemål
Kursinnehåll
Kursen bygger vidare på kursen på lägre nivå med fortsatt inlärning av de vanligaste och viktigaste satsmönstren för vardaglig talad rikskinesiska och uppbyggnad av ett centralt tecken- och ordförråd.
Därtill kommer träning i användning av kinesiska lexikon, samt enklare översättningsövningar. Realiainslag om Kina, kinesiska kultur, samhälle och teknisk utveckling. Kursen omfattar ca 270 nya skrivtecken.
Lärandemål
Lärandemålen för kursen ligger huvudsakligen på nivå A1.2 med vissa inslag på nivå A2 enligt GERS, Gemensam europeisk referensram för språk och syftar till att stärka studentens globala kompetens. Efter fullgjord kurs skall studenten, utöver vad som framgår av kurser på lägre nivå, kunna:
• identifiera toner och stavelser i långsamt och tydligt talad rikskinesiska
• förstå och använda enklare satsmönster i tal och skrift
• förstå och läsa upp vissa enklare texter
• använda kinesiska tecken- och ordböcker
• översätta enklare texter från kinesiska till svenska
• delta i enkla och vardagliga samtal i långsamt tempo med tydligt tal
Detaljplanering
Läraktivitet | Innehåll | Förberedelse |
---|---|---|
Lektion 1 |
Kursens upplägg. Repetitioner av tecken och ord. Muntliga aktiviteter. |
Läsa i förväg kapitel 1. |
Lektion 2 |
Studera kapitel 1. Tecken: https://tinyurl.com/ygnt7y5y Genomgång av texten: högläsa, översätta och diskutera. (läroboken). |
Övningar: översättning mellan kinesiska och svenska (läroboken) Muntlig presentation om "min familj": 1)familjemedlemmar, namn, ålder…2) bosättning 3) hobby 4) favoritmat och dryck… |
Lektion 3 |
Studera kapitel 2. Tecken: https://tinyurl.com/yfed4afb Ord: https://tinyurl.com/yfgsjbpx Genomgång av texten: högläsa, översätta och diskutera. (läroboken). |
Övningar: översättning mellan kinesiska och svenska (läroboken) Muntlig presentation. Beskriva hur din vardag ser ut. |
Lektion 4
|
Studera kapitel 3. Tecken: https://tinyurl.com/yz5c7kh3 Ord: https://tinyurl.com/yfrs3dee Genomgång av texten: högläsa, översätta och diskutera. (läroboken). |
Övningar: översättning mellan kinesiska och svenska (läroboken) Muntlig presentation om "jag och min vän". |
Lektion 5
|
Studera kapitel 4. Tecken: https://tinyurl.com/yzc6nyrr Ord: https://tinyurl.com/ygms2jo3 Genomgång av texten: högläsa, översätta och diskutera. (läroboken). |
Övningar: översättning mellan kinesiska och svenska (läroboken) Muntlig presentation. Rollspel: du bjuder din kompis på en middag. |
Lektion 6 |
Studera kapitel 5. Tecken: https://tinyurl.com/yerlgx4x Ord: https://tinyurl.com/ye8t7b85 Genomgång av texten: högläsa, översätta och diskutera. (läroboken). |
Övningar: översättning mellan kinesiska och svenska (läroboken) Muntlig presentation om "Mitt universitet". |
Lektion 7
|
Studera kapitel 6. Tecken: https://tinyurl.com/yzhxdhop Ord: https://tinyurl.com/yjjc9h5y Genomgång av texten: högläsa, översätta och diskutera. (läroboken). |
Övningar: översättning mellan kinesiska och svenska (läroboken) Muntlig presentation. Dialog: Du vill köpa en tröja och pratar med en personal i butiken för att få hjälp. |
Lektion 8 |
Studera kapitel 7. Tecken: https://tinyurl.com/yk2gqwzx Ord: https://tinyurl.com/yzgcr7nb Genomgång av texten: högläsa, översätta och diskutera. (läroboken). |
Övningar: översättning mellan kinesiska och svenska (läroboken) Muntlig presentation om din favoritfrukt. |
Lektion 9 |
Studera kapitel 8. Tecken: https://tinyurl.com/ye8s7hx8 Ord: https://tinyurl.com/yk4rkrnp Genomgång av texten: högläsa, översätta och diskutera. (läroboken). |
Övningar: översättning mellan kinesiska och svenska (läroboken) Muntlig presentation om "Min hobby". |
Lektion 10 |
Studera kapitel 9. Tecken: https://tinyurl.com/yfn97t2t Ord: https://tinyurl.com/yzcqfu94 Genomgång av texten: högläsa, översätta och diskutera. (läroboken). |
Övningar: översättning mellan kinesiska och svenska (läroboken) Muntlig presentation. Dialog: En turist kommer till Stockholm för den första gången. Hen vill besöka Stads Huset och du vill vägen för honom/henne. |
Lektion 11 |
Studera kapitel 10. Tecken: https://tinyurl.com/yfw6eua7 Ord: https://tinyurl.com/yfrjugqd Genomgång av texten: högläsa, översätta och diskutera. (läroboken). |
Muntlig presentation: transportmetoder: hur åker du mellan kampus och ditt hem och annan stans? |
Lektion 12 |
Studera kapitel 11. Tecken: https://tinyurl.com/yz7dlf35 Ord: https://tinyurl.com/yhtml84d Genomgång av texten: högläsa, översätta och diskutera. (läroboken). |
Övningar: översättning mellan kinesiska och svenska (läroboken) Muntlig presentation: Vad jag ska göra i helgen. |
Lektion 13 |
Repetition på tecken och ord från hela boken. Olika muntliga aktiviteter. |
Förberedelser inför kursstart
Kurslitteratur
Björn Kjellgren (2006) kinesiska @ kth, andra boken, Stockholm: Kungliga Tekniska Högskolan.
Stöd för studenter med funktionsnedsättning
Om du har en funktionsnedsättning kan du få stöd via Funka:
Examination och slutförande
Betygsskala
P, F
Examination
- KONA - Kontrolluppgift, 1,5 hp, Betygsskala: P, F
- LEXA - Löpande examination, 6,0 hp, Betygsskala: P, F
Examinator beslutar, baserat på rekommendation från KTH:s samordnare för funktionsnedsättning, om eventuell anpassad examination för studenter med dokumenterad, varaktig funktionsnedsättning.
Examinator får medge annan examinationsform vid omexamination av enstaka studenter.
Avsnittet nedan kommer inte från kursplanen:
Kontrolluppgift ( KONA )
Löpande examination ( LEXA )
Övriga krav för slutbetyg
Samtliga examinationsmoment godkända
75 % närvarokrav
Etiskt förhållningssätt
- Vid grupparbete har alla i gruppen ansvar för gruppens arbete.
- Vid examination ska varje student ärligt redovisa hjälp som erhållits och källor som använts.
- Vid muntlig examination ska varje student kunna redogöra för hela uppgiften och hela lösningen.
Ytterligare Information
Ingen information tillagd