FME3546 Digital medieanalys 4,0 hp

Kursen syftar till att ge en introduktion och översikt kring metoden Digital Media Analytics och hur den har, och kan användas, inom forskning i industriell ekonomi och företagsekonomi
Information för forskarstuderande om när kursen ges
Kursen är organiserad i form av fyra interaktiva seminarier via Zoom. Seminarierna kommer att äga rum följande datum:
- 16 april 2021, 10:00-16:00
- 21 april 2021, 10:00-15:30
- 10 maj 2021, 10:00-15:30
- 3 juni 2021, 10:00-15:30
Kursen är för närvarande fullbokad. För att anmäla intresse till väntelistan, vänligen maila phdsupport@itm.kth.se.
Innehåll och lärandemål
Kursinnehåll
Kursen inkluderar följande aspekter:
- Framväxten av Digital Media Analytics inom industriell ekonomi och företagsekonomisk forskning
- Insamling av data med hjälp av Digital Media Analytics
- Förberedelse av data med hjälp av Digital Media Analytics
- Dataanalys med hjälp av Digital Media Analytics
- Olika former av forskningsbidrag som Digital Media Analytics möjliggör
Lärandemål
Efter godkänd kurs ska studenten kunna:
- Visa en bred kunskap kring framväxten av Digital Media Analytics inom industriell ekonomi och företagsekonomisk forskning inklusive dess samtida utveckling
- Identifiera strategier för att fånga och analysera komplexa empiriska fenomen genom att använda sig av Digital Media Analytics
- Reflektera kritiskt över karaktären av digitala data och etiska förhållningssätt kring dessa former av data
- Reflektera över hur Digital Media Analytics kan användas för att bidra till de globala målen för hållbar utveckling
Kursupplägg
Kurslitteratur och förberedelser
Särskild behörighet
Antagen till forskarutbildning inom ämnet industriell ekonomi
Rekommenderade förkunskaper
Utrustning
Kurslitteratur
Examination och slutförande
När kurs inte längre ges har student möjlighet att examineras under ytterligare två läsår.
Betygsskala
Examination
- INL1 - Inlämningsuppgift, 4,0 hp, betygsskala: P, F
Examinator beslutar, baserat på rekommendation från KTH:s handläggare av stöd till studenter med funktionsnedsättning, om eventuell anpassad examination för studenter med dokumenterad, varaktig funktionsnedsättning.
Examinator får medge annan examinationsform vid omexamination av enstaka studenter.
Övriga krav för slutbetyg
För att bli godkänd på kursen får deltagarna lämna in skriftlig inlämningsuppgift samt närvara vid, och aktivt delta i, föreläsningar och seminarier.
Möjlighet till komplettering
Möjlighet till plussning
Examinator
Etiskt förhållningssätt
- Vid grupparbete har alla i gruppen ansvar för gruppens arbete.
- Vid examination ska varje student ärligt redovisa hjälp som erhållits och källor som använts.
- Vid muntlig examination ska varje student kunna redogöra för hela uppgiften och hela lösningen.
Ytterligare information
Kurswebb
Ytterligare information om kursen kan hittas på kurswebben via länken nedan. Information på kurswebben kommer framöver flyttas till denna sida.
Kurswebb FME3546