Till innehåll på sidan
Till KTH:s startsida

Sök på tagg

Kategoriserade artiklar på KTHs webbplats.

Antal träffar: 5

  • Bedragare lurade KTH på halv miljon

    I våras upptäckte KTH att mejlkonton kapats och att bedragare kommit över en halv miljon kronor. Ekonomichef Susanne Odung uppmanar medarbetare att vara vaksamma. Men risken för nätbedrägerier är inte större på KTH än någon annanstans, säger Patrik Lidehäll, it-säkerhetschef.

  • IT-entreprenör får KTH:s stora pris

    Uppfinnaren och entreprenören Stina Ehrensvärd får KTH:s stora pris 2016. Mest känd är hon för Yubikey, en smart lösning som gör det möjligt att säkert, snabbt och enkelt logga in med en och samma USB-nyckel överallt på internet.

  • Stora brister i elektroniska valsystem

    Två forskare vid KTH har analyserat flera elektroniska valsystem och kommit fram till att de lider av säkerhetsbrister. Då några av dessa valsystem redan använts i olika val är problemet allvarligt.

  • Utbildning av cybersoldater en framgång

    Nu har KTH skrivit under en överenskommelse med Försvarsmakten om fortsatt utbildning av rekryter till cybersoldater. Beslutet vilar på de framgångar som hittills gjorts.

  • 100 miljoner till kvantforskning

    Nu står det klart att KTH blir koordinator för ett nytt projekt runt kvantforskning. 100 miljoner kronor fördelat över 30 månader ska bland annat användas för att stärka säker datakommunikation över kortare och längre avstånd.