Till innehåll på sidan
Till KTH:s startsida

Sök på tagg

Kategoriserade artiklar på KTHs webbplats.

Antal träffar: 3

  • Sabbatsår inspirerade till eftertanke

    Att forska på ett utländskt universitet ger nya intryck och samarbeten. Hedvig Kjellström, professor i datalogi, är mycket nöjd med sin vistelse vid Max Planck Institute i Tübingen. Men den hade inte varit möjlig om hon inte fått utforma sin sabbatsperiod så att det fungerade med livet som förälder.

  • "Han har välförtjänt kallats AI:s gudfader"

    Pawel Herman är lektor på KTH med artificiella neuronnät som en av flera specialiteter. Forskarna John Hopfield och Geoffrey Hinton fick precis Nobelpriset i fysik 2024 – här berättar Pawel Herman mer om deras insatser för AI, maskininlärning och neurala nätverk.

  • KTH-student fyller Tekniskt basår med utbildning

    Nora Dunder åkte till USA och Berkeley på sommarpraktik. Hem kom hon med nytt innehåll till KTH-kursen "Matematik för basår II", som ingår i det Tekniska basåret. Så här gick det till.