Till innehåll på sidan

DI Debatt: Miljarder att spara på tomma universitetslokaler

Anders Söderholm och Caroline Arehult
Anders Söderholm och Caroline Arehult, bild från DI.
Publicerad 2025-12-18

Valet är enkelt: mer fokus på forskning och utbildning istället för fortsatt drift av tomma campusytor med onödiga kostnader och utsläpp som följd. Det skriver representanter för KTH och Akademiska hus i en gemensam debattartikel som uppmanar till nytänkande kring användning av universitetslokaler.

Om universitet och högskolor kan öka nyttjandet av sina lokaler kan de minska både kostnader och miljöpåverkan. En studie från KTH och Akademiska Hus visar att campusytor i hela landet skulle kunna minskas med upp till 30 procent.

Författarna till den nyligen publicerade artikeln på DI Debatt betonar vikten av att ifrågasätta gamla vanor och stärka samarbetet. De föreslår ett mer datadrivet arbetssätt, där fastighetsägare kan stödja sina hyresgäster i ett smartare lokalnyttjande med hjälp av data från ett utbyggt sensorsystem. Något som kan ligga till grund för långsiktiga, välgrundade beslut och skapa mer attraktiva miljöer. En annan åtgärd som föreslås för att minska kostnader och klimatpåverkan är möjligheten att lämna tillbaka outnyttjade ytor i förtid.

Läs artikeln på DI.se: Miljarder att spara på tomma universitetslokaler

Författare:
Anders Söderholm, rektor KTH
Jonas Anund Vogel, strategisk rådgivare Dig-IT Lab KTH
Caroline Arehult, vd Akademiska Hus
Peter Karlsson, chef datahantering och analys Akademiska Hus