Kursinnehåll
Ingen information tillagd
Kurs-PM HT 2021-51467
Version 1 – 2021-10-18 10:09:00
HT 2021-1 (Startdatum 2021-11-01, Svenska)
Svenska
ABE/Arkitektur, Gru 1-2-3
Rubriker markerade med en asterisk ( * ) kommer från kursplan version HT 2021
Ingen information tillagd
Huvudmålet med kursen är att ge studenten en grundläggande förståelse för arkitekturens historiska och teoretiska utveckling i ett europeiskt perspektiv, från antiken till slutet av 1900-talet. Målet är att öva studentens förmåga att analysera historiska exempel samt att självständigt söka information inom ämnesområdet.
Efter genomgången kurs skall studenten kunna:
Följande text är identisk med rubriken "Kursinnehåll" i föregående kursplan och inkluderas här eftersom den saknas efter den senaste revideringen: Kursen utgör en grundläggande introduktion till arkitekturens, arkitekturteorins och stadsbyggandets historia. Materialet struktureras utifrån ett europeiskt perspektiv, där den svenska arkitekturutvecklingen betraktas som en integrerad del av ett internationellt sammanhang.
Framställningen utgår från en kronologisk berättelse, som sträcker sig från antiken till slutet av 1900-talet, varvid den grundläggande begreppsapparaten introduceras parallellt med aktuella teoretiska och kritiska perspektiv. Återkommande fallstudier av arkitektyrket, arkitektutbildningen och arkitekturhistorieskrivningen ger en inblick i relationen mellan teori och praktik och visar samtidigt hur historieskrivningen aktivt har bidragit till den etablerade bilden av europeisk arkitektur.
Grundläggande kunskaper förmedlas i föreläsningar och studiebesök, varefter förmågan att analysera och söka information inom ämnesområdet övas i uppsatsuppgifter, som diskuteras i seminarieform. Kursen är indelad i 2 moment.
Anges vid kursstart för varje moment i kursmaterial som publiceras på Canvas.
Om du har en funktionsnedsättning kan du få stöd via Funka:
P, F
Examinator beslutar, baserat på rekommendation från KTH:s samordnare för funktionsnedsättning, om eventuell anpassad examination för studenter med dokumenterad, varaktig funktionsnedsättning.
Examinator får medge annan examinationsform vid omexamination av enstaka studenter.
Kursen är indelad i 2 moment. MOM 1: 2,5 hp / MOM 2: 5,0 hp.
För godkänt betyg krävs godkänd uppsatsuppgift för varje moment samt 80% närvaro vid föreläsningar, seminarier och studiebesök. En reflektion kring det egna lärande ska också redovisas.
Särskilda kompletteringsregler gäller. Kompletteringsreglerna finns tillgängliga på programwebben.
Ingen information tillagd
2021-11-01
Svenska