Inom kommunikation finns det ett antal områden att utveckla. Arbetsgruppen har bland annat kartlagt kompetensbehoven, vilken basnivå av stöd som bör finnas på varje skola och introduktionen för nya kommunikatörer.
”Vi måste väva ihop det centrala och lokala stödet”
Fokus för kommunikation är den handlingsplan man tagit fram och som pekar på prioriterade områden som behöver utvecklas. Åsa Ancarcrona och Joakim Palestro leder arbetet och har bland annat gjort en kompetenskartläggning och haft träffar med alla kommunikatörer.
• Under analysfasen tittade processledarna på de uttalade behoven av vissa kompetenser (fotograf, filmare, studio mm) och jämförde med att avropa den typen av tjänster externt på upphandlade avtal.
• De identifierade även basbehov och definierade miniminivå av kommunikationsstöd på skola.
Prioritering
Prioriterade områden
• Evenemang
• Ledningskommunikation
• Internkommunikation
• Gemensamt pressarbete och redaktionellt arbete
• Sociala medier
• Varumärkesplattform med tillhörande kommunikationsstrategi
Utveckling
En organisation från 1 april, 2024
• Verksamhetsstödets personal inom kommunikation samorganiseras från 1 april 2024.
• Det blir en sammanhållen organisation för kommunikation, men avsikten är att behålla och utveckla det stöd som är tillgängligt på institutionsnivå.
Aktuellt
Fyra grupper från 1/1 2025
Från den 1 januari 2025 är majoriteten kommunikatörer samlade inom en avdelning. Den består av fyra grupper:
Ledningskommunikation och press
Forskningskommunikation och nyheter
Utbildningskommunikation och varumärke
Kanaler och system
Vi gör det tillsammans
Genomförda aktiviteter
Träffar med alla kommunikatörer i juni och september 2022 samt i februari 2023. Har gemensamt enats kring format för möten, gemensamma kanaler och introduktion av nyanställda kommunikatörer.
Gemensamt glöggmingel, 14 december 2022.
Prefektrådet med fokus på kommunikation, december 2022.
Samarbetar med Infrastrukturområdet kring evenemangsbehovet.
Heldag för KTH:s kommunikatörer, februari och september 2023.
Framtida aktiviteter
Strukturera samarbetet med HR, ledningsstöd, forskningsstöd och utbildningsstöd.