Ta ditt ledarskap till nästa nivå. Framtidsledarna bjuder in till en dag fylld med föreläsningar, workshops och nätverkande som stärker dig i din ledarroll. Du lär dig hur du ökar engagemanget i din organisation, arbetar med förändringsledning och utvecklar din beredskapsplanering. Du får också med dig praktiska metoder för att hantera komplexa utmaningar.
08:50
Inledning till dagen, arrangörerna hälsar välkomna.
09:00 – 09:30
Respekt för människor: Nyckeln till hållbart implementeringsarbete
Promporn Wangwacharakul, Assistent professor, Linköpings universitet
Promporn Wangwacharakul betonar vikten av att sätta människor i centrum och respektera varandra för framgångsrika och bestående implementeringar. Hon diskuterar hur man kan motivera medarbetare och eliminera slöseri i interpersonella relationer och kommunikation, med stöd i internationell forskning.
Promporn Wangwacharakul
09:35 – 10:05
Hur man skapar hållbart ledarskap i startups/miljöer med högt entreprenörskap
Karin Lindström, Produktionschef, X shore
Karin Lindström berättar om hur man skapar hållbart ledarskap i startups och miljöer med högt entreprenörskap. Hon kommer att diskutera hur man bygger en flexibel organisation genom effektiv rekrytering, bibehållande av engagemang och tydlig kommunikation. Dessutom kommer hon att belysa hur man hittar stabilitet i en osäker framtid och balanserar kortsiktiga och långsiktiga förbättringar, samt fördelar och utmaningar som chef.
Karin Lindström
10:05 – 10:25 Paus med endast kaffe/te
10:30 – 11:40
Workshop: Nyckelförmågor och färdigheter för förflyttning och utveckling av verksamheter
Andi Kravljaca, Enhetschef innovation och processutveckling, Huddinge kommun och Louise Callenberg, Medgrundare och Lead-trainer, Leadershiparts
Louise Callenberg och Andi Kravljaca leder en praktisk workshop som utvecklar nyckelförmågor för att stärka prestation, anpassningsförmåga och engagemang i din organisation. Under workshopen får du ta del av både teoretiska insikter och praktiska verktyg som kommer hjälpa dig att frigöra och stärka kraften hos individer, team och organisation.
Louise Callenberg
Andi Kravljaca
11:40 – 12:00
Summering av förmiddagen
+ hitta kompisar
+ lansering av omg 2025
12:00 – 12:50
Lunchsittning i restaurangen
Eftermiddag: Parallella sessioner 13:00 – 15:00
Sessioner för nätverksdeltagare
Plats: Styrelserummet
Vi samkör båda nätverksgrupperna för att presentera och diskutera resultaten av den uppgift de arbetat med under samtliga nätverksträffar. Fokus ligger på lärdomar, nästa steg och en gemensam utvärdering av arbetet och processen.
13:00 – 13:55
Att leda i svåra situationer
Stephan Ehrhardt, Centigo
En workshop som fokuserar på interaktiv dialog kring ledarskap och ledarträning. Stephan Ehrhardt betonar vikten av förberedelser och rätt mindset, samt hur man praktiskt omsätter ledarskap i utmanande situationer. Stephan bygger workshopen helt utifrån deltagarnas frågor. Diskussionen och lärandet samskapas i rummet, därför används inga mobiltelefoner eller andra tekniska hjälpmedel i denna session.
Stephan Ehrhardt
14:00 – 14:55
Gemensam workshop med Framtidsledarna
Vi samkör båda nätverksgrupperna för att presentera och diskutera resultaten av den uppgift de arbetat med under samtliga nätverksträffar. Fokus ligger på lärdomar, nästa steg och en gemensam utvärdering av arbetet och processen.
Sessioner för deltagare i plenum
Plats: Polhemssalen
TED-talks för Framtidsledare. Här lyfter vi fram tre olika perspektiv på förändringsledning och totalförsvaret. Missa inte dessa inspirerande mini-föreläsningar med Anders Gidrup, Kristoffer Alm Dahlin och Karin Burgaz. Sessionen avslutas med en gemensam workshop.
TED-talks för Framtidsledare
13:00 – 13:55
Beredskap och totalförsvar i en föränderlig värld?
Anders Gidrup, Tf Direktör säkerhet och beredskap, Enhetschef Säkerhet, Region Stockholm
Anders Gidrup delar sina insikter om hur regionen arbetar med beredskap och totalförsvar för att möta snabba skiften och komplexa utmaningar. Som huvudstad kräver Stockholm extra skyddsåtgärder för att säkerställa invånarnas trygghet och säkerhet.
Hur kan du förbereda dig för att möta kriser och krig? Så kan din organisation gå från att frukta det oförutsedda till att möta kaoset med några enkla verktyg som ger en trygghet för verksamheten.
Kristoffer Alm Dahlin
Styrelsens roll i förändringsledning
Karin Burgaz, Styrelsearbetare, Styrelseakademien
Karin Burgaz diskuterar hur styrelsen kan spela en avgörande roll i förändringsledning för att säkerställa välmående företag, team och ledare. Fokus ligger på att skapa en stark samarbetskultur och att stödja ledningen genom förändringsprocesser för att nå långsiktig framgång.
Karin Burgaz
14:00 – 14:50
Gemensam workshop
Vi avslutar dagen med en gemensam workshop, ledd av Karin Burgaz, där vi tillsammans djupdyker i och vidareutvecklar insikter kring utvalda teman från dagens presentationer och diskussioner.
Avslutningsmingel 15:00 – 16:00
Välkommen att stanna kvar. Efter programmets slut bjuder vi på fika och uppmuntrar till att fortsätta diskussionerna och nätverka med kollegor. Ta chansen att dela tankar och erfarenheter – ibland föds de bästa idéerna över ett trevligt fikasnack!
Enhetschef innovation och processutveckling, Huddinge kommun
Karin Lindström
Karin Lindström
Karin Lindström, produktionschef på X Shore. Har varit med på resan att bygga upp en fabrik för serietillverkning av elbåtar i Nyköping som har gått från 2 till 70 anställda på två år.
Promporn Wangwacharakul är biträdande universitetslektor inom kvalitetsutveckling hos Linköpings Universitet och en av forskarna i ett internationellt SASUF-projekt syftar på att utveckla ett ramverk för lean-implementering med fokus på de mänskliga aspekterna.
Nätverket Framtidsledarna är ett samarbetsprojekt mellan KTH och Försvarshögskolan med syfte att stärka personer med arbetsledande roller inom organisationer och näringsliv.