Gruppwebben som samarbetsyta stängs 31 december 2026. Du som administratör behöver nu exportera gruppens innehåll och/eller radera gruppen.
Observera: Från och med den 1 oktober 2026 kommer delar av gruppwebben som inte längre används, successivt att stängas ned, exempelvis gruppwebbar som redan har flyttats eller varit inaktiva under en längre tid.
Mer information hittar du i nyheten: Gruppwebben och Social stänger hösten 2026. Stöd och instruktioner för hur du exporterar en gruppwebb finns i: Gruppwebben som samarbetsyta stängs hösten 2026.
Examination
För att få godkänt på kursen krävs 3 moment.
- Tentamen
- Seminarieuppgifter (inkl. närvaro vid Övn 2 och 4)
- Laborationer
Se detaljer under respektive rubrik. Betyget avgörs av resultatet på tentamen. Notera att avsikten är att det som täcks av inlämningsuppgifter och laborationer skall räcka för att få godkänt på tentan.
De bonuspoäng som erhålls under kursen kan användas under innevarande läsår. Maximalt kan 10 bonuspoäng erhållas (2+4+4) för Lab 0, 1 och 2.