Till KTH:s startsida Till KTH:s startsida

Gruppwebben som samarbetsyta stängs 1 oktober 2026. Du som administratör behöver nu exportera gruppens innehåll och/eller radera gruppen.

Observera: Från och med den 1 oktober 2026 kommer delar av gruppwebben som inte längre används, successivt att stängas ned, exempelvis gruppwebbar som redan har flyttats eller varit inaktiva under en längre tid.

Mer information hittar du i nyheten: Gruppwebben och Social stänger den 1 oktober 2026. Stöd och instruktioner för hur du exporterar en gruppwebb finns i: Gruppwebben som samarbetsyta stängs 1 oktober 2026..

Preliminär rapport

Den preliminära rapporten är till för att studenterna genom att få återkoppling från handledare och övriga studenter i gruppen ska kunna få till en så bra rapport till presentationen som möjligt.

Den preliminära rapporten ska därför i stora drag följa strukturen som den färdiga rapporten ska ha och inkludera så mycket innehåll som möjligt.

Detta innebär att den preliminära rapporten ska innehålla:

  1. Titel som tydligt beskriver rapporten
  2. Innehållsförteckning som beskriver strukturen och innehållet i (den kommande) rapporten.
  3. Inledning (uppdaterad version av förstudien), där frågeställningen är lätt att identifiera och avgränsad, projektets syfte och mål är tydliga och satt i ett sammanhang.
  4. Bakgrund, där teori och tidigare arbete beskrivs, med relevanta referenser.
  5. Metod, som motiverar val av metod, beskriver den/dem och hur de används
  6. Preliminära resultat, som beskriver vad man kommit fram till hittills och hur man planerar att rapportera resultaten i den färdiga rapporten.
  7. Diskussion och slutsats: kort preliminär beskrivning av vad författarna i nuläget tror kommer att vara relevant att diskutera i den slutliga rapporten.
  8. Referenslista, med kompletta och formaterade referenser över den litteratur som arbetet hittills refererar till. Motsvarande källhänvisningar ska alltså finnas i den löpande texten.