Du är inte inloggad på KTH så innehållet är inte anpassat efter dina val.
Från och med den 1 juni 2025 upphör möjligheten att redigera innehåll i kurswebben och studenter slutar bli inlagda. Redan existerande material kvarstår.
Läs mer här: Kurswebbens solnedgång den första juni
This course is currently not presented.
KTH Social is not used in this course.
I denna kurs lär du dig moderna metoder för informationsåtervinning, samt historien bakom utvecklingen av de modeller som använts och används i olika databaser och på webben.
Kursen är tredelad. I den första delen lär du dig allmänna principer för Information Retrieval, grundläggande algoritmer för att beräkna och förbättra sökresultatet och tre historiskt viktiga modeller för IR. I den andra delen arbetar du praktiskt med att beräkna olika utvärderingsmått. Dessa två delar är gemensamma med LI116N, och hålls delvis via Bilda.
I den tredje delen arbetar du med fördjupade studier inom moderna modeller för IR. Du kommer att få möjlighet att kritiskt granska och presentera forskningsartiklar i ämnet. Denna del hålls i föreläsning- och seminarieform på KTH Biblioteket vid ECE-skolan.