Konsten att renovera KTH:s huvudbyggnad och skapa ett nytt bibliotek
Hur förvaltar man ett av Sveriges mest ikoniska universitetsbyggnader – och samtidigt skapar ett modernt bibliotek som möter dagens behov?
Tid: Ti 2025-12-02 kl 12.10 - 12.55
Plats: Salongen, KTH Biblioteket
Språk: Svenska
Medverkande: Per Ahrbom, Ahrbom & Partner
Arkitekten Per Ahrbom från Ahrbom & Partner berättar om arbetet med att renovera KTH:s huvudbyggnad, utveckla bibliotekets lokaler och vårda det arkitektoniska arvet efter Erik Lallerstedt. Under arbetet med KTH:s huvudbyggnad dök också en bortglömd konstskatt upp – en upptäckt som tillförde projektet ytterligare en dimension.
Föreläsningen hålls på svenska.
Föreläsningen kommer att filmas och videon kommer publiceras här i kalenderhändelsen samt på KTH Play.
Det är ett begränsat antal platser i Salongen (50 personer). Ingen föranmälan. Kom i tid för att få en plats och ta gärna med egen lunch om så önskas.
Föreläsningen är ett samarbete med KTH Biblioteket och KTH200år.