Till innehåll på sidan
Till KTH:s startsida

Mindfulness och meditation – workshop med Student Sangha Circle

Illustration meditation

Tänk om det fanns en enkel teknik som kunde ge dig energi, lugn och fokus – allt på samma gång? Du behöver bara din andning och 10 minuter av din dag.

Tid: Må 2025-09-15 kl 17.00 - 18.00

Plats: Newton, KTH Library

Språk: Engelska

Medverkande: KTH Student Sangha Circle

Exportera till kalender

Välkommen till en timmes mindfulnessmeditationsworkshop (17:00–18:00). Vi inleder med en varm kopp te och möjlighet att möta de andra deltagarna. Under andra halvan av passet får du ta del av en kort introduktion med meditationsinstruktioner, följt av cirka 20 minuters tyst praktik.

Ingen tidigare erfarenhet krävs – kom som du är, i bekväma kläder, redo att sitta stilla en liten stund. Ingen föranmälan, bara att dyka upp på angiven tid!

Följ @kthsangha på instagram  för uppdateringar om veckovisa meditationstillfällen och yogapass på campus.

Detta är en av flera tillfällen under hösten 2025. Se fler tillfällen i vår kalender .

Astrid och Freja Frykman.

Workshopledare

Astrid Frykman

Astrid Frykman är masterstudent i maskininlärning vid KTH med över sju års daglig mindfulnessmeditationspraktik. Hon har deltagit i längre retreater, bland annat 10-dagars Vipassana-kurser, och har genom sin egen praktik inspirerats att dela med sig av enkla tekniker som främjar koncentration och mental klarhet, såsom Mini-Anapan. Astrid är medgrundare till THS-föreningen Student Sangha Circle (SSC), som arrangerar veckovisa meditationssittningar på campus samt yogapass – för närvarande i KTH Hallen och, från och med hösten, även i KTH Innovation Building.

Freja Frykman

Freja Frykman är masterstudent i tillämpad matematik vid KTH. Hon har utövat mindfulnessmeditation, särskilt Vipassana, de senaste tio åren. Tillsammans med sin syster Astrid var hon med och grundade Student Sangha Circle (SSC), och är aktiv i att bygga en gemenskap för studenter med intresse för mindfulness och meditation.