Till innehåll på sidan
Till KTH:s startsida

Workshop: Let’s Play with Languages: Discover How Multilingualism Works in International Environments

I denna workshop kommer du att introduceras till begreppen kodväxling och kodblandning i afrikanska kulturer, med hjälp av videor och exempel på lånord i lingala. Missa inte denna möjlighet att reflektera över dina språkliga konversationsvanor!

Tid: Må 2025-12-08 kl 17.00 - 18.30

Plats: KTH Biblioteket, Geisendorf - registration required

Språk: Engelska

Medverkande: Nzumba Marta Luamba, KTH student

Exportera till kalender

Anmäl dig

Marta Luamba

Nzumba Marta Luamba

Nzumba Marta Luamba studerar masterprogrammet i Interactive Media Technology på KTH och är en internationell student. Hon är italienare med kongolesiskt ursprung. Hon har studerat asiatiska och afrikanska språk och kulturer i Turin, Italien. Marta har arbetat som språkspecialist i lingala inom projektet “Noi e le nostre lingue” (Vi och våra språk), där hon utformade interaktiva workshops för elever i grundskolan om språkstrukturer för att främja flerspråkighet.

I workshoppen får du gissa ordens ursprung och dela liknande erfarenheter från egna språk och kulturer med de andra deltagarna. Aktiviteten avslutas med en gemensam reflektion kring språkstrukturer och kulturella samband. I en internationell miljö som KTH, där språkskiften ofta sker, kan den här workshoppen bidra till att utveckla starkare interkulturella färdigheter och främja en inkluderande inställning till andra kulturer. Alla kan delta utan förkunskaper.

Workshoppen är öppen för alla KTH-studenter, med ett begränsat antal på 15 deltagare.

Fika ingår.

Studentworkshoppar

Detta är den tredje och sista av tre studentledda workshoppar på biblioteket under hösten 2025. Syftet är att låta studenter dela sin kunskap med varandra och mötas på ett informellt och roligt sätt.