Finansieringsmöjligheter
KTH Innovation kan hjälpa dig med flera olika finansieringsmöjligheter, från bidrag till investering. Vårt stöd och finansiering är tillgängligt för team grundade av studenter och forskare på KTH.
Från prototyp till investering
När du utvecklar en idé eller ska skapa nytta med din forskning behövs resurser. Det kan handla om pengar, men också om att till exempel kunna ta in en konsult för att spara tid.
Vi kan hjälpa dig med finansiering för att verifiera att din teknik fyller ett behov på marknaden, söka patent, eller rekrytera en teammedlem. Vi kan också hjälpa dig att få kontakt med investerare.
Finansiering för att testa din idé
KTH Innovation hanterar Vinnovas finansieringsprogram Verifiering för Tillväxt (VFT-1). Genom programmet kan du ansöka om finansiering på upp till 300 000 kronor, som kan användas till att till exempel ta fram en prototyp eller ta in en konsult för att göra en marknadsundersökning.
Vi tar beslut om finansiering inom programmet varannan vecka.
Investering i teknik från KTH
Har du blivit kontaktad av en investerare?
Hör gärna av dig till oss om du vill ha rådgivning kring investeringsprocessen. Skicka ett mail till innovation@kth.se .