Linnéa, Arkitektutbildning 300 hp
Linnéa studerar Arkitektutbildning 300 hp. Här berättar hon om sig själv, sin utbildning och hur det är att vara student på KTH. Du kan även kontakta Linnéa. Hon har bra kunskap om alla KTH:s utbildningar och svarar gärna på dina frågor.
Linnéa berättar om sin tid på KTH
Hej! Linnéa heter jag, är 23 år och pluggar mitt tredje år på Arkitektutbildningen.
Under min uppväxt introducerades jag till husbygge genom min pappas byggintresse. Tillsammans byggde vi på projekt och detta tror jag är den främsta anledning till mitt val av utbildning. Min uppväxt skedde i Stockholm och efter studenten passade jag på att flytta runt.
Att komma tillbaka till Stockholm för att plugga kändes därför både naturligt och härligt. Nu när jag pluggar på KTH, och gått runt på campus, skulle jag rekommendera dig som vill börja på KTH att kika in på KTH:s bibliotek. Där inne finns ett enormt utbud av inspirerande litteratur och väl värt ett besök om du har vägarna förbi. Funderar du på arkitekt skulle jag verkligen rekommendera serien ”Grand design” eller ”Husdrömmar” då får du en rolig och lättsam introduktion till ämnet!
Under större delen av min studietid befinner jag mig på KTH campus. Inom Arkitektutbildningen sker mycket undervisning på plats. Detta gör att man snabbt träffar alla klasskamrater och lätt hittar nya kompisar. För att möta studenter inom andra program engagerade jag mig i studentlivet. Där finns verkligen något för alla! Personligen driver jag just nu Idrottsnämnden på Arkitektursektionen och vi testar olika sporter. På somrarna, då studentlivet inte är lika aktivt, brukar jag njuta av Stockholms utbud. Jag går på museum, kör freesbeegolf eller håller utskick efter event på Stockholm stads hemsida. Varje år arrangeras flera gratis event. Senast var jag på utebio och det var störtskön stämning!
Nu när tredje året har startat har jag tänkt mycket på jobblivet. Helst hade jag velat jobba med offentliga byggnader. Det hade varit superhäftigt att vara med och rita på utformningen av ett bibliotek!