Skip to main content

Contact persons for our strategic partners

Owner: Mikael Östling, Deputy President, mostling@kth.se , +46 8 790 43 01

ABB

Partner Director: Luca Peretti, Skolan för elektroteknik och datavetenskap, lucap@kth.se, 072 734 33 55
Partner Manager: Vacant.

Hitachi ABB Power Grids

Partner Director: Hans-Peter Nee, Skolan för elektroteknik och datavetenskap, hansi@kth.se , 08 790 77 81
Partner Manager: Sara Tyskeng, Näringslivssamverkan, tyskeng@kth.se , 08 790 63 22

Alstom (fd Bombardier Transportation)

Partner Director: Sebastian Stichel, SCI, stichel@kth.se , +46 8 790 76 03
Partner Manager: Liz Adamsson, Business Liaison, lizad@kth.se , +46 8 790 60 84

City of Stockholm

Partner Director: Jenny Paulsson, Skolan för arkitektur och samhällsbyggnad, jenny.paulsson@abe.kth.se , +46 8 790 66 61
Partner Manager: Malin Linngård, Business Liaison, maliol@kth.se , +46 8 790 60 35

Ericsson

Partner Director: Mikael Skoglund, EES, mikael.skoglund@ee.kth.se , +46 8 790 84 30
Partner Manager: Britt Sjöstedt, Business Liaison, brittsj@kth.se , +46 8 790 62 70

IVL Svenska Miljöinstitutet

Partner Director: Lars J Pettersson, CBH, larsp@ket.kth.se , +46 8 790 8259
Partner Manager:  Karin Larsdotter, Sustainability Office, karinlar@kth.se , +46 8 790 7052

Saab

Partner Director: Malin Åkermo, Skolan för teknikvetenskap, akermo@kth.se , 070 320 64 45
Partner Manager: Johan Blaus, Business Liaison, johbla@kth.se , +46 8 790 60 63

Sandvik

Partner Director: Jinshan Pan, Skolan för kemi, bioteknologi och hälsa, jinshanp@kth.s e, 08 790 67 39
Partner Manager: Sara Tyskeng, Näringslivssamverkan, tyskeng@kth.se

Scania

Partner Director: Annika Stensson Trigell, SCI, annika@kth.se , +46 8 790 76 57
Partner Manager: Louise Dellström, Development Office, dlouise@kth.se  +46 8 790 82 32

Skanska

Partner Director: Johan Silfwerbrand, Skolan för arkitektur och samhällsbyggnad, jsilfwer@kth.se , 08 790 80 33
Partner Manager: Liz Adamsson, Business Liaison, lizad@kth.se , +46 8790 60 84

Stockholm County Council

Partner Director Health and Technology: Mats Danielsson, KTH SCI, md@mi.physics.kth.se , +46 8 553 781 81
Partner Manager: Malin Linngård, Näringslivssamverkan, maliol@kth.se , +46 8 790 60 35

Partner Director Traffic and Region: Daniel Jonsson, ABE, daniel.jonsson@abe.kth.se , +46 8 790 96 37
Partner Manager: Malin Linngård, Business Liaison, maliol@kth.se , +46 8 790 60 35

Stockholm Environment Institute, SEI

Partner Director: Rebecka Milestad, Skolan för arkitektur och samhällsbyggnad, rebecka.milestad@abe.kth.se , 08 790 88 25
Partner Manager: Karin Larsdotter, Sustainability Office, karinlar@kth.se , +46 8 790 70 52

Stora Enso

Partner Director: Daniel Söderberg, SCI, danso@kth.se , +46 8 790 80 68
Partner Manager: Josefin Illergård, CBH, josefika@kth.se , +46 7 23072428

Vattenfall

Partner Director: Göran Lindbergh, CHE, goeran.lindbergh@ket.kth.se , +46 8 790 81 43
Partner Manager: Annika Engström, Business Liaison, annengs@kth.se , +46 8 790 68 90