Contactpersons for our strategic partners

Owner: Mikael Östling, Deputy President, mostling@kth.se  , 08-790 43 01

ABB

Partner director: Lars Nordström, KTH EES, lars.nordstrom@ics.kth.se , +46 8 790 68 30
Partner manager: Britt Sjöstedt, KTH Näringslivssamverkan, brittsj@kth.se , 08-790 62 70

Bombardier

Partner director: Sebastian Stichel, KTH SCI, stichel@kth.se , +46 8 790 76 03
Partner manager: Liz Adamsson, KTH Näringslivssamverkan, lizad@kth.se , 08-790 60 84

City of Stockholm

Partner director: Jonathan Metzger, KTH ABE
Partner manager: Malin Olovsson, KTH Näringslivssamverkan, maliol@kth.se , +46 8 790 67 64
Advisor KTH - Stockholm Stad: Gunnar Björkman, gunnab@kth.se , 08-790 60 44

Ericsson

Partner director: Mikael Skoglund, KTH EES, mikael.skoglund@ee.kth.se , +46 8 790 84 30
Partner manager: Britt Sjöstedt, KTH Näringslivssamverkan, brittsj@kth.se , 08-790 62 70

Saab

Partner director: Dan Zenkert, KTH SCI, danz@kth.se , +46 8 790 64 35
Partner manager: Johan Blaus, KTH Business Liaison, johbla@kth.se , +46 8 790 60 63

Sandvik

Partner director: Annika Borgenstam, KTH ITM, annika@mse.kth.se , +46 8 790 83 96
Partner manager: Lili André, KTH Näringslivssamverkan, liliand@kth.se , 08-790 63 22

Scania

Partner director: Annika Stensson Trigell, KTH SCI, annika@kth.se , +46 8 790 76 57
Partner manager: Ellen Bergseth, KTH ITM, bergseth@md.kth.se , +46 8 790 73 83

Skanska

Partner director: Tina Karrbom Gustavsson, KTH ABE, tina.karrbom@abe.kth.se , +46 8 790 73 32
Partner manager: Liz Adamsson, KTH Näringslivssamverkan, lizad@kth.se , 08-790 60 84

Stockholm county council

Partner director Health and Technology: Mats Danielsson, KTH SCI, md@mi.physics.kth.se , +46 8 553 781 81
Partner manager: Natalia Kotova, KTH Research Support Office, kotova@kth.se , 08 790 82 56

Partner director Traffic and Region: Daniel Jonsson, KTH ABE, daniel.jonsson@abe.kth.se , 08 790 96 37
Partner manager: Lili André, KTH Näringslivssamverkan, liliand@kth.se  , 08-790 63 22

Stora Enso

Partner director: Daniel Söderberg, Skolan för teknikvetenskap, danso@kth.se , 08-790 80 68
Partner manager: Josefin Illergård, josefika@kth.se , 0723072428

Vattenfall

Partner director: Göran Lindbergh, KTH CHE, goeran.lindbergh@ket.kth.se , +46 8 790 81 43
Partner manager: Annika Engström, KTH, annengs@kth.se , 08-790 68 90