Matematikprofessor från KTH inbjuden som talare till ICM
"Jag ser skönhet i matematiken, det är som ett vackert odjur vars tentakler sträcker sig överallt – det ligger till grund för naturen och allt vi gör."
Professor Danijela Damjanović från KTH har blivit inbjuden att tala vid International Congress of Mathematicians (ICM) år 2026. Damjanovićs forskning rör området dynamik, som undersöker hur komplexa system utvecklas över tid.

Grattis! Hur kändes det när du fick det stora beskedet?
-Tack! Jag blev överraskad, jag hade faktiskt ingen aning. Självklart är det en stor ära för mig. Det är ett erkännande från matematikvärlden för min forskning.
Vad betyder detta för din karriär och ditt forskningsfält?
- ICM bjuder in ett visst antal forskare från varje stort område inom matematiken. För området dynamik är det i år endast elva forskare i hela världen som har blivit inbjudna att tala på konferensen, så det är definitivt ett erkännande, både för min karriär och specifikt för det område jag arbetar inom.
Vad fick dig att välja detta som karriärväg?
-Jag har alltid tyckt om matematik som barn, utan någon ambition eller förståelse för vad forskning inom matematik innebar. Det var som nyfikna lekar. Jag älskade att upptäcka matematikens värld. Den är väldigt ren och exakt. Väldigt ärlig. Man måste vara ärlig när man arbetar med matematik.
Professor Damjanović är en av få svenska forskare som fått denna inbjudan, vilket understryker både hennes vetenskapliga betydelse och KTH:s starka position inom internationell matematisk forskning.
Berättat för: Jelina Khoo