Till KTH:s startsida Till KTH:s startsida

Ändringar mellan två versioner

Här visas ändringar i "Lab1 wiki (sw)" mellan 2014-10-24 15:24 av William Sandqvist och 2014-10-24 15:27 av William Sandqvist.

Visa < föregående | nästa > ändring.

Lab1 Lab2 wiki (sw)

Datablad 7400-series

pdf 7400.pdf pdf 7402.pdf pdf 7408.pdf pdf 7432.pdf pdf 7474.pdf pdf 7486.pdf pdf 74175.pdf pdf 74283.pdf

Kopplingsdäcks-simulator swbig¶

pdf JavaBreadboardSimulator.pdf

zip JBBsim.zip ( vi har ändrat figurerna till europeiska symboler )

jbblogo

Java Bread Board Official Site

Ett bra hjälpmedel för att göra förberedelseuppgifterna, och för att simulera sina kopplingar innan laborationerna, är Java BreadBoard Simulator. Du laddar hem simulatorn som en ZIP-fil från kurswebben. I skolan packar Du upp ZIP-filen i din servermapp under H:/, tex. H:/JBBsim ( hemma tex. i C:/JBBsim ), och startar simulatorn genom att dubbelklicka på kommandofilen go.bat som finns bland de upp-packade filerna.

Vill Du undvika "datorsrul"? Skolans datasalar, med Windows-datorer är lämpliga att använda till denna kurs. JBB-fungerar där.

Hemma ser Du först till att ha JAVA på din dator, innan Du packar upp filerna (var som helst). JAVA går att köra med de flesta operativsystem och några olika passande kommandofiler för att starta simulatorn är medlevererade.

java ( Vid behov ladda hem Oracle JVM )

pdf JBBuserGuide

insideInuti ett breadboard finns kontaktgrupper som täcker grupper om fem vertikala hål. Den övre horisontella kontaktgruppen är för +6V spänningsmatning, och den nedre kontaktgruppen är för jord (spänningskällans minus).

Logikgrindarnas sanningstabeller ( inför lab Kombinatoriska kretsar ) NAND-grind 7400 Börja med menyalternativet Insert Breadboard för att få ett kopplingsdäck att arbeta med. Man kan hämta flera kopplingsdäck efter varandra om ett kopplingsdäck inte skulle räcka till.

Därefter hämtar man komponenter. Hämta en gång med Insert - DIP Switches - Double och två gånger med Insert - LED - Green samt en gång med Insert - LED - Red. Komponenterna hamnar på fel ställe på kopplingsdäcket, men man kan klicka och hålla nedtryckt och dra dem rätt. Här har vi använt en konvention att visa insignaler med gröna lysdioder och utsignaler med röda.

Kretsen 7400 hämtas med komandot Chip - ttl - logic - Gen7400 - OK, och dras med musen till rätt ställe.

Röd ledningsfärg väljs med kommandot Wire - Red, liksom övriga ledningsfärger. För att börja dra ledningar väljs kommandot Wire - Add Wires. Vid startpunkten vänsterklickar man, vid slutpunkten dubbelklickar man. Behöver man dra ledningen i vinkel klickar man vid varje böj. Den övre långa hålraden är matningsspänningen +5V ("1"), och den nedre jord, 0V ("0"). Vi har använt oss av konventionen att ansluta matningsspänning med röda ledningar, och jord med svarta. Övriga ledningsfärger väljs så att kopplingen blir tydlig.

7400gate1 7400simple

Under laborationen har Du bara tillgång till Dip switches och LED, lysdioder. Vi använder komponenter som har samma egenskaper som simulatorns. (Lysdioderna vid laborationen har tex. inbyggda seriemotstånd). OBSERVERA! Simulatorn kan bara simulera digitala signaler. Speciella kopplingar som ger upphov till mellanliggande spänningsvärden kommer därför inte att simuleras rätt. (Ex. seriekopplade lysdioder). Kopplar man som i figuren ovan kan man vara säker på att simuleringarna överenstämmer med verkligheten.

Även "virtuella" komponenter Simulatorn har även komponenter som saknar sin motsvarighet i verkligheten, tex. en simulerad Hex Display som kan hämtas med menyalternativet Insert - Chip - Components - Hex Display. Fördelen med displayen är att den är tydligare än lysdioder, även när man som här bara använder siffrorna 0...3.

7400test

Simulatorn stoppas-pausas-stegas-startas med knappar som använder allmänt vedertagna symboler (liknande de på en kassettbandspelare).

simulate

startsim Starta simuleringen, och klicka på komponenten Dip Switches Double för att förändra inställningen on/off så att Du därmed går igenom de fyra ingångskombinationerna. Fyll så i sanningstabellen.