Kurser på grundnivå, läsåret 2019-2020

Matematik

Kurskod Kursnamn Examinator Program Period Kursansvarig
SF1610 Diskret matematik (7,5 hp) Armin Halilovic CINTE1         Armin Halilovic
TCOMK1         Ivan Martino
SF1624 Algebra och geometri (7,5 hp) Danijela Damjanovic CBIOT2
CMAST1
        Danijela Damjanovic
CDEPR1
CENMI1
CLGYM2
        David Rydh
CDATE1
CLGYM2
CLGYM2
        Frida Svelander
CELTE1
CINEK1
        Sandra Di Rocco
CINTE1         Danijela Damjanovic
CITEH1         Albin Eriksson Östman
CMATD1
CSAMH1
CTKEM1
        Mattias Dahl
CMEDT1         Armin Halilovic
CMETE1
COPEN1
        Lars Filipsson
SF1625 Envariabelanalys (7,5 hp) Kristian Bjerklöv CELTE1
CINEK1
        Roy Skjelnes
CITEH1         Albin Eriksson Östman
CLGYM2
CMATD1
CSAMH1
CTKEM1
        Kristian Bjerklöv
CMEDT1         Armin Halilovic
CMETE1
COPEN1
        Lars Filipsson
CBIOT1
CMAST1
        Hans Thunberg
CDEPR1
CENMI1
CLGYM2
        David Rydh
CDATE1
CLGYM2
        Lars Filipsson
CINTE1         Hans Thunberg
SF1626 Flervariabelanalys (7,5 hp) Henrik Shah Gholian CMEDT2         Håkan Hedenmalm
CDATE2
CMAST1
        Ozan Öktem
CDEPR1
CENMI1
CLGYM2
        Tilman Bauer
CELTE1
CINEK1
        Roy Skjelnes
CFATE1
COPEN1
        Håkan Hedenmalm
CITEH1         Tilman Bauer
CSAMH1         Tommy Ekola
CMATD1
CMETE1
CTKEM1
       
SF1627 Matematik för ekonomer (9 hp) Tommy Ekola TFAFK1
TFOFK1
        Åke Lundin
SF1632 Kompletteringskurs i differ­ential­ekvationer och trans­former (3 hp) John Andersson            
           
SF1633 Differentialekvationer I (6 hp) Pär Kurlberg
Kevin Schnelli
CENMI2
CINEK2
CLGYM3
        Kevin Schnelli
CITEH2
CMAST2
CMATD2
CTKEM2
        Pär Kurlberg
SF1661 Perspektiv på matematik (6 hp) Hans Thunberg CLGYM1         Hans Thunberg
SF1662 Diskret matematik (7,5 hp) Maurice Duits CLGYM1
CMETE3
        Kristian Jonsson Moi
SF1668 Matematisk och numerisk analys I (1 hp) John Andersson
Mattias Sandberg
CFATE1         John Andersson
Mattias Sandberg
SF1671 Matematik, baskurs, med diskret matematik (7,5 hp) Petter Brändén CDATE1         Petter Brändén
SF1672 Linjär algebra (7,5 hp) Mats Boij CLGYM2
CTFYS1
        Katharina Jochemko
Ninni Carlsund
SF1673 Analys i en variabel (7,5 hp) Mats Boij CLGYM2
CTFYS1
        Diane Holcomb
SF1674 Flervariabelanalys (7,5 hp) Maria Saprykina CLGYM2
CTFYS1
        Maria Saprykina
SF1675 Tillämpad linjär algebra (13,5 hp) Jonatan Lenells
Katarina Gustavsson
CFATE1         Jonatan Lenells
Katarina Gustavsson
SF1676 Differentialekvationer med tillämp­ningar (7,5 hp) Pär Kurlberg
Kevin Schnelli
CSAMH2         Kurt Johansson
SF1677 Analysens grunder (7,5 hp) Hans Ringström CTFYS3         Hans Ringström
SF1678 Grupper och ringar (7,5 hp) David Rydh
Johan Håstad
CTFYS3         David Rydh
Johan Håstad
SF1679 Diskret matematik (7,5 hp) Lilian Matthiesen CTFYS3         Lilian Matthiesen
SF1680 Seminariekurs i grund­läggande matematik I (8 hp) Roy Skjelnes CTFYS1         Roy Skjelnes
SF1681 Linjär algebra, fort­sätt­nings­kurs (6 hp) David Rydh CTFYS2         Mats Boij
SF1682 Analytiska och numeriska metoder för differ­ential­ekvationer (11 hp) Maurice Duits
Anna-Karin Tornberg
CFATE2         Maurice Duits
Anna-Karin Tornberg
SF1683 Differentialekvationer och transformmetoder (9 hp) John Andersson CLGYM3
CMEDT3
CTFYS2
        John Andersson
SF1684 Algebra och geometri (7,5 hp) Danijela Damjanovic TCOMK1         Maria Saprykina
SF1685 Envariabelanalys (7,5 hp) Kristian Bjerklöv TCOMK1         Patrick Meisner
SF1686 Flervariabelanalys (7,5 hp) Henrik Shah Gholian TCOMK2         Ozan Öktem
SF1688 Diskret matematik (6 hp) Svante Linusson CDATE1         Svante Linusson
SF1689 Baskurs i matematik (6 hp) Tommy Ekola CINTE1         Andreas Minne
SF1690 Baskurs i matematik (6 hp) Tommy Ekola TCOMK1         Erik Duse
SF1691 Komplex analys (7,5 hp) Lars Filipsson CTFYS3         Lars Filipsson

Matematisk statistik

Kurskod Kursnamn Examinator Program Period Kursansvarig
SF1900 Sannolikhetsteori och statistik (6 hp) Camilla Johansson Landén TCOMK3         Camilla Johansson Landén
SF1904 Markovprocesser, grundkurs (3 hp) Björn-Olof Skytt CLGYMM
CENMI3
CINEK2
CMAST3
CTFYS3
        Björn-Olof Skytt
SF1910 Tillämpad statistik (7,5 hp) Björn-Olof Skytt CSAMH2         Björn-Olof Skytt
SF1911 Statistik för bioteknik (6 hp) Jimmy Olsson CBIOT3         Celia Garcia Pareja
SF1912 Sannolikhetsteori och statistik (6 hp) Camilla Johansson Landén CINTE3         Camilla Johansson Landén
SF1914 Sannolikhetsteori och statistik (6 hp) Tetyana Pavlenko CLGYM3
CFATE3
        Tetyana Pavlenko
SF1915 Sannolikhetsteori och statistik (6 hp) Björn-Olof Skytt CMAST3         Björn-Olof Skytt
SF1916 Sannolikhetsteori och statistik (6 hp) Tetyana Pavlenko CDEPR3         Tetyana Pavlenko
SF1917 Sannolikhetsteori och statistik (6 hp) Camilla Johansson Landén CLGYM3
CENMI2
        Mykola Shykula
SF1918 Sannolikhetsteori och statistik (6 hp) Camilla Johansson Landén CINEK2         Camilla Johansson Landén
SF1919 Sannolikhetsteori och statistik (6 hp) Camilla Johansson Landén CMETE2         Mykola Shykula
SF1920 Sannolikhetsteori och statistik (6 hp) Björn-Olof Skytt CELTE2         Mykola Shykula
SF1921 Sannolikhetsteori och statistik (6 hp) Björn-Olof Skytt CMATD3         Mykola Shykula
SF1922 Sannolikhetsteori och statistik (6 hp) Tetyana Pavlenko CTFYS1         Tetyana Pavlenko
SF1923 Sannolikhetsteori och statistik (6 hp) Björn-Olof Skytt CMEDT2         Björn-Olof Skytt
SF1924 Sannolikhetsteori och statistik (6 hp) Björn-Olof Skytt CDATE2         Björn-Olof Skytt
SF1925 Tillämpad statistik (7,5 hp) Björn-Olof Skytt CLGYM3         Björn-Olof Skytt

Numerisk analys 

Kurskod Kursnamn Examinator Program Period Kursansvarig
SF1502 Ingenjörsrollen och ingenjörskunskap (6 hp) Bengt Gustav Lund Jensen COPEN1         Christina Marianne Carlsund Levin
SF1514 Numeriska metoder, grundkurs (6 hp) Mattias Sandberg CLGYMM         Mattias Sandberg
SF1516 Numeriska metoder och grund­läggande programm­ering (9 hp) Christina Marianne Carlsund Levin CSAMH1         Christina Marianne Carlsund Levin
SF1518 Numeriska metoder och grund­läggande programm­ering (9 hp) Mattias Sandberg CMATD2         Mattias Sandberg
SF1519 Numeriska metoder och grund­läggande programm­ering (9 hp) Mattias Sandberg CENMI2         Mattias Sandberg
SF1520 Numeriska metoder och grund­läggande programm­ering, del 1 (6 hp) Patrick Henning CTKEM2         Patrick Henning
SF1521 Numeriska metoder och grund­läggande programm­ering, del 2 (3 hp) Christina Marianne Carlsund Levin CTKEM3         Christina Marianne Carlsund Levin
SF1522 Numeriska beräkningar (6 hp) Anna-Karin Tornberg CDEPR1         Ludvig af Klinteberg
SF1523 Analytiska och numeriska metoder för differ­ential­ekvationer (7,5 hp) Anna Nissen CDEPR1          
SF1524 Grundläggande numeriska metoder och programm­ering (7,5 hp) Sara Zahedi CBIOT2         Frida Svelander
SF1544 Numeriska metoder, grundkurs IV (6 hp) Mattias Sandberg CTFYS2
CLGYM3
        Mattias Sandberg
SF1545 Numeriska metoder, grundkurs (6 hp) Christina Marianne Carlsund Levin CINEK2         Christina Marianne Carlsund Levin
SF1546 Numeriska metoder, grundkurs (6 hp) Katarina Gustavsson COPEN1
CELTE2
CITEH2
        Katarina Gustavsson
SF1547 Numeriska metoder, grundkurs (6 hp) Olof Runborg CDATE1
CELTE3
CINTE2
        Olof Runborg

Optimeringslära och systemteori

Kurskod Kursnamn Examinator Program Period Kursansvarig
SF1811 Optimeringslära (6 hp) Anders Szepessy CTFYS3
CINEK3
CELTE3
TTMAMM
TAEEMM
        Anders Szepessy
SF1861 Optimeringslära (6 hp) Per Enqvist CFATE3
CENMI3
CTFYS3
CELTEE
        Per Enqvist
Innehållsansvarig:webmaster@math.kth.se
Tillhör: Institutionen för matematik
Senast ändrad: 2019-12-02