First cycle courses, academic year 2019-2020

Mathematics

Code Course name Examiner Program Period Lecturer
SF1610 Discrete Mathematics (7.5 hp) Armin Halilovic CINTE1         Armin Halilovic
TCOMK1         Ivan Martino
SF1624 Algebra and Geometry (7.5 hp) Danijela Damjanovic CBIOT2
CMAST1
        Danijela Damjanovic
CDEPR1
CENMI1
CLGYM2
        David Rydh
CDATE1
CLGYM2
CLGYM2
        Frida Svelander
CELTE1
CINEK1
        Sandra Di Rocco
CINTE1         Danijela Damjanovic
CITEH1         Albin Eriksson Östman
CMATD1
CSAMH1
CTKEM1
        Mattias Dahl
CMEDT1         Armin Halilovic
CMETE1
COPEN1
        Lars Filipsson
SF1625 Calculus in One Variable (7.5 hp) Kristian Bjerklöv CELTE1
CINEK1
        Roy Skjelnes
CITEH1         Albin Eriksson Östman
CLGYM2
CMATD1
CSAMH1
CTKEM1
        Kristian Bjerklöv
CMEDT1         Armin Halilovic
CMETE1
COPEN1
        Lars Filipsson
CBIOT1
CMAST1
        Hans Thunberg
CDEPR1
CENMI1
CLGYM2
        David Rydh
CDATE1
CLGYM2
        Lars Filipsson
CINTE1         Hans Thunberg
SF1626 Calculus in Several Variable (7.5 hp) Henrik Shah Gholian CMEDT2         Håkan Hedenmalm
CDATE2
CMAST1
        Ozan Öktem
CDEPR1
CENMI1
CLGYM2
        Tilman Bauer
CELTE1
CINEK1
        Roy Skjelnes
CFATE1
COPEN1
        Håkan Hedenmalm
CITEH1         Tilman Bauer
CSAMH1         Tommy Ekola
CMATD1
CMETE1
CTKEM1
       
SF1627 Mathematics for Economists (9 hp) Tommy Ekola TFAFK1
TFOFK1
        Åke Lundin
SF1632 Complementary Course in Differential Equations and Transforms (3 hp) John Andersson            
           
SF1633 Differential Equations I (6 hp) Pär Kurlberg
Kevin Schnelli
CENMI2
CINEK2
CLGYM3
        Kevin Schnelli
CITEH2
CMAST2
CMATD2
CTKEM2
        Pär Kurlberg
SF1661 Perspectives on Mathematics (6 hp) Hans Thunberg CLGYM1         Hans Thunberg
SF1662 Discrete Mathematics (7.5 hp) Maurice Duits CLGYM1
CMETE3
        Kristian Jonsson Moi
SF1668 Mathematical and Numerical Analysis I (1 hp) John Andersson
Mattias Sandberg
CFATE1         John Andersson
Mattias Sandberg
SF1671 Mathematics, Basic course, with Discrete Mathematics (7.5 hp) Petter Brändén CDATE1         Petter Brändén
SF1672 Linear Algebra (7.5 hp) Mats Boij CLGYM2
CTFYS1
        Katharina Jochemko
Ninni Carlsund
SF1673 Analysis in one variable (7.5 hp) Mats Boij CLGYM2
CTFYS1
        Diane Holcomb
SF1674 Multivariable Calculus (7.5 hp) Maria Saprykina CLGYM2
CTFYS1
        Maria Saprykina
SF1675 Applied Linear Algebra (13.5 hp) Jonatan Lenells
Katarina Gustavsson
CFATE1         Jonatan Lenells
Katarina Gustavsson
SF1676 Differential Equations with Applications (7.5 hp) Pär Kurlberg
Kevin Schnelli
CSAMH2         Kurt Johansson
SF1677 Foundations of Analysis (7.5 hp) Hans Ringström CTFYS3         Hans Ringström
SF1678 Groups and Rings (7.5 hp) David Rydh
Johan Håstad
CTFYS3         David Rydh
Johan Håstad
SF1679 Discrete Mathematics (7.5 hp) Lilian Matthiesen CTFYS3         Lilian Matthiesen
SF1680 Seminar Course in Elementary Mathematics I (8 hp) Roy Skjelnes CTFYS1         Roy Skjelnes
SF1681 Linear Algebra. Advanced Course (6 hp) David Rydh CTFYS2         Mats Boij
SF1682 Analytical and Numerical Methods for Differential Equations (11 hp) Maurice Duits
Anna-Karin Tornberg
CFATE2         Maurice Duits
Anna-Karin Tornberg
SF1683 Differential Equations and Transforms (9 hp) John Andersson CLGYM3
CMEDT3
CTFYS2
        John Andersson
SF1684 Algebra and Geometry (7.5 hp) Danijela Damjanovic TCOMK1         Maria Saprykina
SF1685 Calculus in One Variable (7.5 hp) Kristian Bjerklöv TCOMK1         Patrick Meisner
SF1686 Calculus in Several Variable (7.5 hp) Henrik Shah Gholian TCOMK2         Ozan Öktem
SF1688 Discrete Mathematics (6 hp) Svante Linusson CDATE1         Svante Linusson
SF1689 Basic Course in Mathematics (6 hp) Tommy Ekola CINTE1         Andreas Minne
SF1690 Basic Course in Mathematics (6 hp) Tommy Ekola TCOMK1         Erik Duse
SF1691 Complex Analysis (7.5 hp) Lars Filipsson CTFYS3         Lars Filipsson

Mathematical statistics

Code Course name Examiner Program Period Lecturer
SF1900 Probability Theory and Statistics (6 hp) Camilla Johansson Landén TCOMK3         Camilla Johansson Landén
SF1904 Markov Processes, Basic Course (3 hp) Björn-Olof Skytt CLGYMM
CENMI3
CINEK2
CMAST3
CTFYS3
        Björn-Olof Skytt
SF1910 Applied Statistics (7.5 hp) Björn-Olof Skytt CSAMH2         Björn-Olof Skytt
SF1911 Statistics for Bioengineering (6 hp) Jimmy Olsson CBIOT3         Celia Garcia Pareja
SF1912 Probability Theory and Statistics (6 hp) Camilla Johansson Landén CINTE3         Camilla Johansson Landén
SF1914 Probability Theory and Statistics (6 hp) Tetyana Pavlenko CLGYM3
CFATE3
        Tetyana Pavlenko
SF1915 Probability Theory and Statistics (6 hp) Björn-Olof Skytt CMAST3         Björn-Olof Skytt
SF1916 Probability Theory and Statistics (6 hp) Tetyana Pavlenko CDEPR3         Tetyana Pavlenko
SF1917 Probability Theory and Statistics (6 hp) Camilla Johansson Landén CLGYM3
CENMI2
        Mykola Shykula
SF1918 Probability Theory and Statistics (6 hp) Camilla Johansson Landén CINEK2         Camilla Johansson Landén
SF1919 Probability Theory and Statistics (6 hp) Camilla Johansson Landén CMETE2         Mykola Shykula
SF1920 Probability Theory and Statistics (6 hp) Björn-Olof Skytt CELTE2         Mykola Shykula
SF1921 Probability Theory and Statistics (6 hp) Björn-Olof Skytt CMATD3         Mykola Shykula
SF1922 Probability Theory and Statistics (6 hp) Tetyana Pavlenko CTFYS1         Tetyana Pavlenko
SF1923 Probability Theory and Statistics (6 hp) Björn-Olof Skytt CMEDT2         Björn-Olof Skytt
SF1924 Probability Theory and Statistics (6 hp) Björn-Olof Skytt CDATE2         Björn-Olof Skytt
SF1925 Applied Statistics (7.5 hp) Björn-Olof Skytt CLGYM3         Björn-Olof Skytt

Numerical analysis

Code Course name Examiner Program Period Lecturer
SF1502 Engineering Skills (6 hp) Bengt Gustav Lund Jensen COPEN1         Christina Marianne Carlsund Levin
SF1514 Numerical Methods, Basic Course (6 hp) Mattias Sandberg CLGYMM         Mattias Sandberg
SF1516 Numerical Methods and Basic Programming (9 hp) Christina Marianne Carlsund Levin CSAMH1         Christina Marianne Carlsund Levin
SF1518 Numerical Methods and Basic Programming (9 hp) Mattias Sandberg CMATD2         Mattias Sandberg
SF1519 Numerical Methods and Basic Programming (9 hp) Mattias Sandberg CENMI2         Mattias Sandberg
SF1520 Numerical Methods and Basic Programming, part 1 (6 hp) Patrick Henning CTKEM2         Patrick Henning
SF1521 Numerical Methods and Basic Programming, Part 2 (3 hp) Christina Marianne Carlsund Levin CTKEM3         Christina Marianne Carlsund Levin
SF1522 Numerical Computations (6 hp) Anna-Karin Tornberg CDEPR1         Ludvig af Klinteberg
SF1523 Analytical and Numerical Methods for Differential Equations (7.5 hp) Mattias Sandberg CDEPR1          
SF1524 Basic Numerical Methods and Programming (7.5 hp) Sara Zahedi CBIOT2         Frida Svelander
SF1544 Numerical Methods, Basic Course IV (6 hp) Mattias Sandberg CTFYS2
CLGYM3
        Mattias Sandberg
SF1545 Numerical Methods, Basic Course (6 hp) Christina Marianne Carlsund Levin CINEK2         Christina Marianne Carlsund Levin
SF1546 Numerical Methods, Basic Course (6 hp) Katarina Gustavsson COPEN1
CELTE2
CITEH2
        Katarina Gustavsson
SF1547 Numerical Methods, Basic Course (6 hp) Olof Runborg CDATE1
CELTE3
CINTE2
        Olof Runborg

Optimization and systems theory

Code Course name Examiner Program Period Lecturer
SF1811 Optimization (6 hp) Anders Szepessy CTFYS3
CINEK3
CELTE3
TTMAMM
TAEEMM
        Anders Szepessy
SF1861 Optimization (6 hp) Per Enqvist CFATE3
CENMI3
CTFYS3
CELTEE
        Per Enqvist
Page responsible:webmaster@math.kth.se
Belongs to: Department of Mathematics
Last changed: Dec 02, 2019